Malatya Tren Kazasında Hayatını Kaybeden Makinistin Ailesine Yardım

Malatya'daki Tren Kazasında Hayatını Kaybeden Makinistin Ailesine Yardım
Malatya'daki Tren Kazasında Hayatını Kaybeden Makinistin Ailesine Yardım

TCDD Çalışanları ve Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Vakfı, 13 Haziran 2020 tarihinde Malatya’da meydana gelen tren kazasında vefat eden makinistin ailesine ferdi kaza sigortası teminatı, hayat sigortası teminatı ve Vakıf faal ölüm yardımı olarak toplam 162.612,49 TL ödeme yapıldığını ayrıca çocuklarına eğitim hayatları boyunca burs verileceğini açıkladı.


Malatya’nın Battalgazi İlçesine bağlı Kemerköprü Mahallesi’nde iki yük trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada Mahmut Kaya ve Mehmet Ulutaş adlı iki makinisti vefat etmişti. Vefat eden makinistlerden Mehmet Ulutaş’ın varislerine 15.000 TL grup ferdi kaza sigortası teminatı ödemesine ilişkin çek Vakıf Başkan Yardımcısı Yalçın Atak, Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Uslu ve Gürdal Öz tarafından teslim edildi.

Ayrıca Vakfı tarafından görevi başında vefat eden üyeler için yaptığı 7.250 TL faal ölüm yardımı da varislerin hesaplarına geçildi. Üyenin Vakıfdan almış olduğu borç paradan kalan 5.362,49 TL bakiye de yine üyelere yaptırmış olduğu kredili hayat sigortası kapsamında silindi. Böylece vakıf kanalı ile merhum üye Mehmet Ulutaş’ın menfaattarlarına toplam 162.612,49 TL ödeme yapılmış oldu.

TCDD Çalışanları ve Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nda yapılan açıklamada; “Hiçbir şey kazada kaybettiğimiz makinistlerimizin acısını hafifletmez, onları geri getirmez. Ancak sosyal sorumluluğumuzun gereği olarak Vakıfça yaptığımız ödemenin en azından üyemizin geride kalan eş ve çocuklarına ekonomik bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Gönül isterdi ki kazada vefat eden diğer makinist arkadaşımız Mahmut Kaya da vakıf üyesi olsaydı ve onun da geride bıraktığı ailesine aynı şekilde katkıda bulunabilseydik. Vakıf Senedimizde üyelerin dışında yardımda bulunmak, hizmet götürmek gibi bir hüküm bulunmadığından bunu gerçekleştirme imkânımız olmadı.

Vakıf Başkanımız Nurettin Girginer de aileye başsağlığı dileyerek üyelerimiz için yaptırdığımız grup ferdi kaza sigortası uygulamasının ve Vakıf olarak yaptığımız yardımların bundan böyle de artarak devam edeceğini dile getirdi.

Merhum Mehmet Ulutaş’ın ailesine yapılan ziyarette Vakıf yöneticilerimizin yanı sıra Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Sekreteri Macit Yorulmaz, Ulaştırma Memur Sen Malatya Şube Başkanı Mustafa Adak ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Türk Ulaşım Sen Malatya Şube Başkanı Önder Akgül de hazır bulundular.” ifadeleri kullanıldısohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar