Mevlana Müzesi Konya’nın Neresindedir, Nasıl Gidilir? Mevlana Müzesi Ücretili Mi?

Mevlana Müzesi Konya'nın Neresindedir, Nasıl Gidilir?
Mevlana Müzesi Konya'nın Neresindedir, Nasıl Gidilir?

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır.


(Yeşil Kubbe) denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe’ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır. Müzenin bahçesinde yer alan I. Selim tarafından yaptırılan şadırvanın göbeğinin Germiyanoğulları Beyliği tarafından hediye edildiği söylenir.

Mevlana Müzesi Nerededir?

Mevlana Müzesi Konya ilinin merkez Karatay ilçesinde mevkisinde bulunmaktadır. Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır. Müzenin tam adresi Aziziye Mah, Mevlana Cd. No:1, 42030 Karatay/Konya

Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Mevlana Müzesine hem özel araçlar ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Şehir Merkezi’nden ulaşım için Alaaddin tramvay durağından gidilmektedir. Buradan Alaaddin-Adliye hattına binip Mevlana durağında inildiğinde Mevlana Müzesi’ne ulaşım mümkündür. Otogar’dan ulaşım ise Üniversite- Alaaddin tramvay hattı kullanılarak Alaaddin durağında inilir.

Mevlana Müzesi Ücretili Mi?

Ücretsiz olmadan önce,bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı’na en çok gelir getiren ikinci müzeydi. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi)

Mevlana hakkında menkıbelerin anlatıldığı Ahmed Eflaki’nin kitabı “Arifler’in Menkıbeleri”nde Mevlana’nın babası için türbe yaptırmak isteyen devrin sultanına “gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin” dediği rivayeti yer alır. Türbe, Mevlana’nın ölümünden sonra inşa edilmiştir.

Mevlana Müzesi Giriş Saatleri

Mevlana Müzesi Haftanın her günü bayramlar dahil olmak üzere saat 09:00’ da kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. Müze sadece pazartesi günleri ziyaret bir saat geç başlamaktadır. Kapanış saatleri ise yaz aylarında saat 18:30 civarı olup kış aylarında ise ziyaret saati en son saat 17:00 civarı olmaktadır.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar