Bisiklet Kullanımı Konya’nın Trafik Sorununa Çözüm Olacak

Bisiklet Kullanımı Konya’nın Trafik Sorununa Çözüm Üretecek
Bisiklet Kullanımı Konya’nın Trafik Sorununa Çözüm Üretecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehirdeki yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek gündemi ve yatırımları değerlendirdi. Millet Bahçesi, Alaaddin Caddesi Cephe Düzenlemesi, Mevlana Çarşısı ve çevresindeki düzenleme çalışmaları, 2021 İslami Dayanışma Oyunları, Meram Son Durak Katlı Otoparkı, bisiklet yatırımları, öğrencilere tablet dağıtımı, tarımsal destekler, hızlı tren alt geçitleri gibi projeler hakkında bilgi veren Başkan Altay, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Başkan Altay, belediyecilikte örnek çalışmalara imza attıklarını söyledi.


Türkiye genelinde yankı uyandıran bisiklet tramvayı hakkında konuşan Başkan Altay, “Konya; mevcut coğrafi yapısıyla eskiden gelen bisiklet kullanma alışkanlığıyla ve mevcut fiziki altyapısıyla, ki bugüne kadar 550 kilometre bisiklet yolu inşa ettik, diğer şehirlerden açık ara önde. Konya ve bisiklet birlikte çok daha fazla anılacak. Bunun için önemli farkındalıklardan birisi bisiklet tramvayıydı. 21 bisikletin özel aparatında seyahat edebildiği, aynı anda sürücünün de seyahat edebildiği bir tramvay oluştu. Bu aynı zamanda hem bisikletlerin kullanımını kolaylaştırırken hem de çok önemli bir farkındalık projesi oldu. Çünkü bisiklet tramvayı şehirde raylı sistem hattımızda tarifemize uygun şekilde seyahat ediyor.” ifadelerini yer verdi.

Bisiklet Kullanımı Konya’nın Trafik Sorununa Çözüm Üretecek

Bisiklet kullanımının çok artmasını arzu ettiklerini dile getiren Başkan Altay, “Pandemi sürecinde toplu taşıma araçlarının kullanılmasında bazı endişeler oldu. Bisiklet kullanımı hem sağlıklı hem de Konya’nın trafik sorununa çözüm üretecek. Bisiklet yollarımız merkezde 350 kilometreye yakın ama özellikle merkez bölgelerde birbirine bağlantı sorunu vardı. 2023 yılına kadar inşallah 84 kilometre daha yeni bisiklet yolu yapacağız. Bununla ilgili Avrupa Birliği’nden çok önemli bir hibe projesi kazandık. Böylece Konya’da istediğiniz yere kesintisiz bir şekilde bisikletle ulaşabileceksiniz. Sadece bisikletler için otoparklar inşa etmeyi planlıyoruz. Ayrıca otoparklarımıza bisiklet alanları oluşturuyoruz. Yine Akıllı Toplu Ulaşım Sistemimiz olan ATUS’a eklemeye yapıyoruz. Akıllı Bisiklet Uygulaması olan ABUS’u da en kısa sürede hayata geçireceğiz. Otobüslerimizin tamamına bisiklet aparatları yerleştireceğiz. Bisiklet Konya’da bir toplu ulaşım aracıdır. Bu toplu ulaşım aracını da diğer toplu ulaşım araçlarına entegre etmeye çalışıyoruz. Tramvaylarımız, otobüslerimiz, otoparklarımıza bunları entegre edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bisiklet Master Planı Örnek Olacak

Konya’nın Türkiye’de Bisiklet Master Planı’nı yapan ilk şehir olduğunu anımsatan Başkan Altay, “Bunun şöyle bir faydası var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza master planını onaylattık. Böylece Konya için Bisiklet Master Planı’nda oluşan kriterler diğer şehirleri için bir standart oldu. Artık herkes Konya Bisiklet Master Planı’na bakarak kendi master planını o standartlara göre hazırlamak zorunda. Bisiklet konusunun Konya’da çok daha ileriye gideceğine inanıyorum. İnşallah Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi insanlar bisikleti toplu ulaşım aracı olarak kullanacak.” açıklamasını yaptı.

Hızlı Tren Alt Geçitleri Standartlara Uygun Hale Gelecek

Meram bölgesindeki hızlı tren alt geçitlerinde fiziki yapısında kamulaştırma ve imardan dolayı bazı sorunlar olduğunu açıklayan Başkan Altay, “Meram’da tespit ettiğimiz üç alt geçitte Hasanköy Alt Geçidini inşallah 2021 yılı içinde standarda kavuşturmayı istiyoruz. Üç yıl içinde de Meram’daki alt geçitlerin tamamını Konya standardına kavuşturacağız.” diye konuştu.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar