Almanya’da Hidrojenle Çalışan Tren 2024 Yılında Hizmete Girecek

almanyada hidrojenle calisan tren yilinda hizmete girecek
almanyada hidrojenle calisan tren yilinda hizmete girecek

Almanya devlet demiryolları Deutsche Bahn, 2024 yılında hizmete sunulacak yeni geliştirdikleri 600 kilometre menzile sahip hidrojen bazlı tren için bir hidrojen istasyonunun kurulacağını açıkladı.


Deutsche Bahn yönetim kurulu üyesi Sabina Jeschke, istasyonun normal fosil yakıtlı araç süresinde hidrojen dolumu sağlayacağı belirtilirken, trene dizel tren kadar hızlı yakıt ikmali yapacağımız gerçeği, iklim dostu ulaşım geçişinin mümkün olduğunu gösteriyor Deutsche Bahn, 30 yıl içinde iklim açısından nötr olmak istiyor dedi.

Almanya devlet demiryolları Deutsche Bahn 2050 yılında karbon emisyon miktarını sıfıra indirme planının altını çizen Sabina Jeschke,  bu 1.300 dizel biriminin değiştirilmesi anlamına geliyor, 13.000 kilometrelik demiryolunun havai hatları yok bu nedenle fosil yakıt tüketimini sıfıra indirmeliyiz. O zaman tek bir dizel araç bile kullanmayacağız” şeklinde konuştu.

Güney Almanya’da Baden Wuerttemberg eyaletinde Tuebingen, Horb ve Pforzheim şehirlerinde bir yıl boyunca 600 kilometrelik demir yolu ağında denenecek olan trenin yılda yaklaşık 330 ton CO2 tasarrufu sağlayacağı ve saatte 160 kilometre azami hıza sahip olacağı belirtildi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar