Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parkı Teleferik Hattı’nı Büyükşehir Yapacak

kartepe kuzuyayla tabiat parki teleferik hattini buyuksehir yapacak
kartepe kuzuyayla tabiat parki teleferik hattini buyuksehir yapacak

31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce Derbent’te temeli atılan teleferik projesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Böylece 50 yıllık rüyayı Büyükşehir hayata geçirecek.


Özgürkocaeli’den Erdin Ağdede’nin haberine göre;“Kartepe’de 2018 yılında temeli atılan ve ’50 yıllık rüya’ olarak bilinen teleferik projesi ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Hatırlanacağı üzere yüklenici firma Valter Asansör, ekonomik daralma ve kurdaki dalgalanmalar nedeni ile projeye devam edememişti. Bunun üzerine Kartepe Belediyesi sözleşmeyi iptal etti. Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman her fırsatta “Biz yapacağız” dese de belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeni ile bu vaadini yerine getirmesi zor görünüyordu. En sonunda da Büyükşehir Belediyesi devreye girdi ve projeyi devraldı.

MECLİSTEN GEÇECEK

Kartepe Belediyesi’nin önceki gün yapılan meclis toplantısında; Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Kartepe Belediyesine ait Hikmetiye’deki arsa vasıflı taşınmazın Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parkı Teleferik Hattı ve İstasyonu Projesi kapsamında kullanılmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devri maddesi de gündeme geldi. Söz konusu madde oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Teleferik devri maddesi, önümüzdeki ay meclisten de geçerek, projenin Büyükşehir’e devri tamamlanacak.

REVİZYON YAPILABİLİR

Teleferik hattının ilk etabı olarak Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre uzunluğundaki hat belirlenmişti. Teleferik hattı çift yönlü ve 3 halatlı olacaktı. Hikmetiye’den başlayan teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacaktı. Ancak; Büyükşehir yetkililerinin proje üzerinde hazırlık yaptığı, aynı hat üzerinde küçük revizyonlara gidebileceği öğrenildi. Revizyon çalışmaları ve proje tamamlandıktan sonra detayların kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar