Milletvekili Yaşar Samsun’un Ulaşım Projelerini Sordu

milletvekili yasar samsunun ulasim projelerini sordu
milletvekili yasar samsunun ulasim projelerini sordu

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar, Ulaştırma Bakanlığı’na kente yapılması planlanan Samsun Ankara hızlı tren ve Çarşamba- Ayvacık-Taşova Yolu projelerinin ne aşamada olduğunu sordu. Yaşar’a hızlı tren ve yol projesinde hazırlıkların devam ettiği bilgisi verildi.


İYİ Parti Samsun Milletvekili, KİT Komisyonu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, 2021 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri sırasında gerçekleştirilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı KİT Komisyonu toplantısında Samsun’un ulaşım projelerinin ne aşamada olduğunu sordu. Yaşar, Samsun-Ankara hızlı tren, Çarşamba-Ayvacık-Taşova Yolu ve Sivas-Yıldızeli Kalın Demiryolu projesinin ne aşamada olduğunu bakanlık yetkililerine sordu.

SORU 1 – Samsun-Ankara hızlı tren projesinde son durum nedir?

CEVAP: Yeni Kuzey-Güney demiryolu koridorumuzu oluşturacak olan 293 km uzunluğundaki Samsun-Kırıkkale arasında Hızlı Tren Projesi planlanmıştır. Samsun-Merzifon, Merzifon-Çorum ve Çorum-Delice olmak üzere üç kesimde proje çalışmaları devam etmekte olup, Kırıkkale-Çorum kesimi projeleri tamamlanmıştır.

Çorum-Merzifon-Samsun kesiminde proje çalışmalarımız devam etmektedir.

Etüt proje çalışmalarının 2021 yılı ilk çeyreğinde tamamlanmasına müteakip projenin yatırım programına alınması hedeflenmiştir.

SORU 2 – Çarşamba-Ayvacık-Taşova yolu neden bitirilemiyor? Samsun çevre yolu durumu nedir?

CEVAP: Çarşamba-Ayvacık-Taşova Yolunun 30 km’lik kesimde ihaleli olarak çalışılmakta ve aynı güzergah üzerinde heyelan çalışmaları yapılmaktadır.  Samsun Batı Çevre yolu; (2*3) bölünmüş yol projesi onaylıdır. Belediyenin imar koridorunu boşaltması beklenmekte olup akabinde yapım aşamasına geçilecektir.

SORU 3 – Samsun’a bağlanan Sivas-Yıldızeli-Kalın Demiryolu Projesi var. Geçtiğimiz günlerde hep açıldığını duyduk, işittik, test çalışmalarının başladığını söylediniz ama yine de belli problemler var, tam manasıyla devreye alındığı konusunda da endişelerimiz var. Dolaysıyla buradaki son durum nedir?

CEVAP: Bir bölümü Avrupa Birliği hibe kredisi ile finanse edilen 378 km uzunluğundaki Samsun-Sivas Hattının Modernizasyonu Projesi kapsamında hattın iyileştirilmesi ile sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesislerinin kurulumu tamamlanmıştır. 16 Aralık 2019 tarihinde denenen sürüşleri başlanmış ve 04.05.2020 tarihinde ticari işletmeciliğe alınmıştır. 01.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile açılışı yapılmıştır. Herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar