SAMULAŞ’ta Grev Kararı!

samulasta grev karari
samulasta grev karari

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 99 hisse sahibi olduğu SAMULAŞ ile Demiryolu İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşme görüşmelerinden uzlaşma çıkmadı. Demiryolu İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Murat Kütük, Samsun’a gelerek basın toplantısı düzenledi ve grev kararını ilan etti.


Kütük, 1 Temmuz’dan geçerli olacak olan Demiryolu İş ve SAMULAŞ arasındaki Toplu İş Sözleşme görüşmeleri sendikamızın ve tüm çalışanlarımızın iyi niyetine rağmen masada anlaşılamamış olup, tüm iyi diyalog yolları denenmiş fakat netice alınamamıştır. Bu sebeple 30 Kasım 2020 tarihinde kanuni hakkımız olan grev kararı alınmıştır. Grev uygulama tarihi daha sonra bildirilecektir “dedi.

Samsunlulara seslenen Demiryolu İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Murat Kütük,  “Değerli Samsunlular; SAMULAŞ çalışanları, siz Samsunluları taşımakta olup, hergün sabah 04.00’te evlerinden çıkıp günlük 12-13 saat sizlere hizmet etmektedir. Pandemi sürecinde en önde gece gündüz hastalığı umursamadan değerli Samsun halkına hizmet etmiş bu sürede kısa çalışma ödeneği 4 ay eksik maaş almış olup hiç şikayetçi olmamışlardır.

Samsun’u ve SAMULAŞ’ı sahiplenerek en üst derece fedakarlıkla hizmet etmişlerdir. Bunu asgari ücretin biraz üzerinde maaşla yapmışlardır. Tüm Türkiye’de ki tramvay ve metro kuruluşları içerisinde en az sayıda çalışanla en az ücretle gerçekleştirmişlerdir. Netice itibariyle Büyükşehir Belediye Başkanı bir nefes alacak kadar ücreti çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka bir yol bırakmamışlardır. Yine de inanıyoruz ki Büyükşehir Belediye Başkanı kararını gözden geçirip çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Eğer grev uygulaması başlarsa SAMULAŞ’a ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır. “açıklamasında bulundu.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar