Borsada Nereden Başlamalı?

borsa nereden baslamali
borsa nereden baslamali

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı borsada işlem yapmak için harekete geçer. Kimileri izlediği bir filmden etkilenmiştir kimisi ise uzun süreli Forex çalışmalarından sonra bilinçli bir yatırımcı olarak borsaya yönlenmiştir.Her ne olursa olsun, borsanın verdiği sözde yüksek getiriler, finansal araçlarla çalışmak için uygun eğitim seviyesine sahip olmayan birçok kişiyi kendine çekiyor. Bu nedenle bir komisyonculuk sözleşmesi imzalandıktan sonra karlı yatırım araçları arayışı başlayacaktır. Genellikle komisyoncular tarafından sağlanan ücretsiz analitiğe dayanırlar. Kendi aracı kurum hesabı yönetimi stratejinizin olmaması, birçok gelişigüzel işleme ve çoğu durumda kayıplara yol açar.

Ancak aracılık hesabınızı yönetmek için nasıl bir strateji oluşturursunuz? Bunu yapmak için, önce finansal hedeflerinizi ve başarılarının zamanlamasını tanımladığınız bir finansal hedef hazırlamalısınız.

Finansal hedef nedir?

Her finansal hedefin iki ana özelliği vardır, fiyat ve vade. “Çalışmamak için çok para kazanmak istiyorum” veya “Havalı bir araba istiyorum” gibi ifadeler finansal hedef olamaz. Öte yandan, “İşimden ayrılabilmem için bu sermayede 500 Bin TL ve yıllık yaklaşık % 7 karlılığa ihtiyacım var” veya “Lüks bir jeep satın almak istiyorum” gibi formülasyonlar zaten çok daha iyi çünkü fiyat en azından yaklaşık olarak biliniyor. Aynı zamanda, istediğinizi elde etmek istediğiniz zaman dilimini de belirtirseniz, finansal hedefin formüle edildiğini söyleyebilirsiniz.

Belirli hedefler için hangi araçlar uygundur?

Finansal hedefler oluşturduğunuzda, bunlara ulaşacağınız finansal araçları belirlemeniz gerekir. Hedefler şartlı olarak kısa vadeli (bir yıla kadar), orta vadeli (1-3 yıl) ve uzun vadeli (üç yıldan fazla) olarak ayrılabilir. Bu bölüme bağlı olarak finansal araçları seçmeniz oldukça önemlidir.

Kısa vadeli amaçlar için çoğu durumda, düzenli banka mevduatları ile yatırım yapmak daha iyidir. Kısa bir süre için, mevduat ve tahvil getirilerindeki fark, tahvillerle uğraşmaya değecek kadar önemli olmayacak. Artık tahvillerde fazla risk olmadan yılda % 7-8 getiri elde edebilirsiniz, diğer yandan mevduatlarda yıllık % 5’e ulaşabilecek gelire güvenebilirsiniz. Bir yıl sonra, % 2’lik getiri farkının finansal planlarınız üzerinde önemli bir etkisi olmayacak ve daha çok bir hata gibi görünecektir.

Örneğin, bankaya yılda % 5 oranında 100 bin TL yatırırsanız, bir yıl içinde 105 bin TL olarak geri alacaksınız. Aynı 100 bin TL’yi tahvillere yılda % 8 oranında yatırdıktan sonra, yılda 108 bin TL geri alacaksınız. Eğer kendi bağlarınızı seçmek istiyorsanız ve bunu ilk kez yapıyorsanız, bu varlık sınıfını araştırmak için yeterince zaman harcamanız gerekeceğini unutmayın. Tecrübe eksikliğinden dolayı, bir yıla kadar gelecek bir dönemde kar yerine zarar almanız oldukça olasıdır.

1-3 yıl vadeli tahvil ve bunlara dayalı finansal araçların kullanımı oldukça mantıklı görünüyor. Üç yıllık bir yatırımda olan yıllık % 3 karlılık farkı, gelirinizi neredeyse yarı yarıya artırabilir. Örneğin, bir banka depozitosuna yılda % 5 oranında 100 bin TL koyarsanız ve alınan faizi yeniden yatırırsanız, üç yıl içinde 115 bin TL birikecektir. Bu parayı yıllık % 8 getirili tahvillere yatırırsanız ve kupon ödemelerini yeniden yatırırsanız, üç yıl içinde neredeyse 126 bin TL alacaksınız. Yani yatırım geliriniz neredeyse iki katına çıkacak.

Üç yılı aşkın yatırım seçeneklerinde, bunlara dayalı hisse senetleri ve araçları kullanmak zaten mümkün. Ayrıca, yatırım portföyünüzdeki hisse senetleri ve tahvilleri birleştirmeniz önerilir.

Zamanlama ve verim

Finansal planlamada, finansal hedeflere ulaşma zamanlamasına özel dikkat gösterilmelidir ve kullanılan araçların karlılığının önemli bir etkisi olabilir. Bu nedenle, finansal planlar hazırlarken güvenebileceğiniz bazı karlılık kriterlerine sahip olmak arzu edilir.

Banka mevduatları, mevduatın makul oranı ile Merkez Bankası’nın temel faiz oranı arasında değişir. Örneğin, Merkez Bankası’nın mevduat oranı % 7’dir. Buna göre, mevduatta adil oran yıllık % 5 ile % 7 arasındadır. Bankalar nadiren Merkez Bankası’nın temel faiz oranından daha yüksek faiz oranlarına sahip mevduatlar sunarlar ve eğer banka, Merkez Bankası’nın anahtar oranı altında bir mevduat oranı sunuyorsa, o zaman başka bir banka aramalısınız.

Merkez Bankasının faizinin büyüklüğü

Tahvillerin getirisi de büyük ölçüde Merkez Bankası’nın faiz oranına bağlıdır. Çoğu durumda, getirisi olan tahviller bulabilirsiniz ve daha fazla risk almak zorunda değilsiniz. Örneğin, Merkez Bankası faiz oranı % 7 ise, o zaman finansal planlama ihtiyaçları için tahvil getirisi yıllık % 8 olmalıdır. Kabul edilebilir bir risk seviyesine sahip daha karlı tahviller bulabilirsiniz, ancak zamanında yerine getiremeyeceğiniz için hayal kırıklığına uğramamak için mali planınızı muhafazakar tutmak daha iyidir.

Hisse senetleri en zor yatırım araçlarıdır. Verim, çok yüksek veya negatif olabilir. Ancak borsa için yıllık ortalama % 15-17 getiri elde edebilirsiniz. Borsaya girmeden önce, finansal hedeflerinizi ve başarılarının zamanlamasını tanımladığınız kişisel bir finansal plan hazırlamanız gerekir ve buna bağlı olarak, uygun finansal araçları seçmelisiniz.

Ayrıca planlama yaparken, seçilen yatırım araçlarının karlılığını da hesaba katmanız gerekir ve burada gelecekte sıkıntılardan kaçınmak için ihtiyatlı tahminler yapmanız tavsiye edilir. Ancak finansal hedeflerinize ve bunların başarılarının zamanlamasına karar verdiğinizde bir aracılık hesabı açabilir ve borsada işlem yapabilirsiniz.

Profesyonel destek almayı ihmal etmeyin

Bununla birlikte yatırım konusunda daha yeni çalışmalar yapıyor ve genel anlamda nasıl hareket edeceğinizi bilemiyorsanız o zaman trusted-broker-reviews.com sitesine daha fazla bilgi için tıklayın. Yapacağınız tüm hareketleri başarılı bir şekilde analiz ettikten sonra yönlendirecek olan platform sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu site size kolay para kazanma yatırımlarınızı değerlendirme, yatırım araçlarını karşılaştırma konusunda oldukça faydalı olacak ve birbirinden önemli fikirleri size sunarak yatırımlarınızı daha değerli hale getirmeyi başarmanızda yardımcı olacaktır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar