Binek Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

birlas
birlas

Bir lastiğin ömrü ile ilgili tahminde bulunabilmek ve kesin bir noktayı işaret etmek mümkün değildir. Binek lastik ömrü kilometre performansı, lastik tasarımı, sürücü alışkanlıkları, mevsimler, yol şartları ve lastik bakımı gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir.

İlk 5 Yılİlk 5 yıl ve sonrasındaki süreçte lastiklerinizi yılda en az 1 defa uzmana göstererek inceletmelisiniz. Lastiklerin 5 yıl sonra detaylı bir biçimde muayene edilmesi son derece önemlidir. Muayene sürecinden sonra

10 Yıl Azami Süre

Lastiklerin üretim tarihinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra hala kullanılır gibi gözükebilir. Ancak sırt aşınma göstergesine kadar aşınmasa dahi, lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu durum yedek lastikler için de geçerlidir. Kullanılmayan lastiklerin 10 yıl sonra kontrol ettirilmesi ve mümkünse kullanılmaması tavsiye edilir.

Lastik Bakımı

Lastiklere ait hava basıncı, sırt aşınmaları, ayar ve benzeri bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bu bakımlar neticesinde lastiklerin kullanım ömründe gözle görülür bir artış elde edilebilir.

Binek Lastiklere Neler Zarar Verir?

Lastik yaşı ve aşınmayla hasar gibi durumlar meydana geldiği zaman lastikler zarar görebilir. Aynı zamanda sürüş halinde olduğunuz yolun engelleri ve çukurları da lastiklerin kullanım ömrünü azaltır.

Bu ayrıntılarla birlikte iklim, sürüş alışkanlıkları ve hatalı kullanım gibi detaylar da lastiğe ufak çaplı ya da büyük çaplı hasarlar verebilir.

Binek Lastiği Çeşitleri Nelerdir?

Lastikler kullanım şekilleri ve hava şartlarına göre farklı tiplerde üretilir. Arazi lastikleri ve çamur lastiği gibi teknik çeşitleri de tasarlanan lastikler genel olarak dört mevsim, kış, yaz ve performans lastiği gibi kategorilere ayrılır.

Dört mevsim lastikleri her mevsim kullanabileceğiniz lastiklerdir. Sessiz bir sürüş imkanı veren bu lastikler aynı zamanda yakıt verimliliği elde edebilmenizi de sağlar. Bu lastikler ılıman kış mevsimlerinin geçtiği yerler için son derece uygundur.

Kış lastikleri, donma sıcaklığında sertleşme yapmayacak özel kauçuklardan üretilir. Soğuk bölgelerde eşsiz bir performans elde edebileceğiniz bu lastikler karlı havalarda da aracınızı güvenli şekilde sürebilmenizi sağlar.

Kış binek lastiklerinin aksine daha az girintiye sahip olan yaz lastikleri, havaların sıcak olduğu yaz aylarında sizlere yüksek bir hızlanma ve fren kabiliyeti sunar. Yaz lastiklerinin diş derinlikleri az olduğundan dolayı yol tutuşu da son derece yüksektir.

Performans lastikleri spor arabaları için uygundur. Bu lastikler motorun gücünden maksimum seviyede yararlanabilmenizi sağlar. Aynı zamanda sırt desen yoğunlukları ve diş derinlikleri az olduğu için yol tutuş seviyesi de yüksektir. Fakat bu tür lastiklerdeki aşınmalar diğerlerine göre daha hızlı gerçekleşiyor.

Yeni lastik seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılar arasında marka güvencesi de vardır. Kullanıcıları tarafından daima olumlu geri dönüş alan markaları tercih ederek güvenilir şekilde yararlanabileceğiniz binek lastik modellerine sahip olabilirsiniz.

Binek lastiklerin bakımı ve kullanımı kadar seçiminin de son derece önemli olduğunu asla unutmamalısınız. Binek lastiği modelleri konusunda dünyaca ünlü olan markalara yer ayıran Birlas sayesinde uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz binek lastiklerine sahip olabilirsiniz.

Binek lastikleriyle birlikte jant çeşitleri ve motosiklet-otomobil aksesuarları bulabileceğiniz Birlas, ürünleri sizlere farklı koleksiyonlar eşliğinde sunar. Dünyanın en ünlü markalarını tek bir çatı altına getirerek alışverişinizi yapabilmenize imkan veren marka uygun fiyat güvencesiyle dikkat çeken isimler arasındadır.

Online olarak alışveriş yapabileceğiniz Birlas’ı tercih ederek binek lastikleri satın almak isterseniz https://www.birlasshop.com/binek-lastik adresini ziyaret edebilirsiniz. Binek lastikleriyle ilgili aklınıza takılan tüm sorularda marka ile iletişime geçebilirsiniz.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar