Akkuyu NGS İnşaat Çalışmaları Tam Kapanmada Da Devam Ediyor

Akkuyu NGS Insaat Calismalari Tam Kapanmada Devam Ediyor
Akkuyu NGS Insaat Calismalari Tam Kapanmada Devam Ediyor

Türkiye’de şu anda uygulanan ‘tam kapanma dönemi’nde, ülkenin ilk nükleer güç santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasındaki çalışmalar düzenli bir şekilde devam ediyor.İçişleri Bakanlığı’nın 29 Nisan 2021’den itibaren 17 Mayıs 2021’e kadar sürecek ve ülke genelini kapsayan “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi”nin “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” Eki’nin 7. Maddesine göre, “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” istisna kapsamında.

Akkuyu NGS, stratejik önem taşıyan uluslararası bir proje ve bugün yaklaşık 11 bin kişiye de istihdam sağlamakta. Akkuyu NGS, dört güç ünitesinin de devreye alınmasıyla, yılda 35 milyar kilovat saate kadar elektrik üreterek, hem bölgenin hem de ülkenin enerji istikrarı ve refahını sağlayacak.

Akkuyu NGS’deki çalışmalar koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana hiç durmadan devam etmekte. İnşaat sahasında, salgına karşı zamanında önlemler alarak, nükleer santral inşaat takvimine uygun bir biçimde projenin başarıyla uygulanmasını sağlayan bir operasyon merkezi oluşturuldu. Proje katılımcıları, Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin inşaatının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar tamamlanması için çaba harcamakta. Aynı zamanda güvenlik standartlarına uygunluğun sağlanması da projenin en önemli önceliği olmaya devam etmekte.

Pandeminin başlangıcından bu yana Akkuyu NGS inşaat sahasında salgına karşı gerekli olan tüm önlemler alınmış  ve yoğunlaştırılmış tıbbi gözetim rejimi uygulanmakta. Tüm çalışanlara düzenli olarak Covid-19 testi yaptırılmakta, kişisel koruyucu ekipman sağlanmakta. Günlük ateş ölçümleri yapılmakta, ortak alanlar ve çalışma tesisleri de antiseptik dağıtıcılar ile donatılmakta. Konaklama ve ofis binalarının da düzenli şekilde dezenfeksiyonu yapılmakta, toplantılar ve halka açık etkinliklerin düzenlenmesinde kısıtlamalar uygulanmakta.

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar