ASELSAN VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi Tankla Test Edildi

aselsan volkan m atis kontrol sistemi tankla test edildi
aselsan volkan m atis kontrol sistemi tankla test edildi

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Aselsan tarafından geliştirilen VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin hareketli tank atışlı testlerine başlandığını duyurdu.Hareketli tanktan duran hedeflere atışlar başarıyla gerçekleştirildi. Yıl sonuna kadar yeni tank atış kontrol sistemimizi kalifiye etmeyi hedefliyoruz. Dışa bağımlılığın azaltıldığını belirten Demir ayrıca tankların yüksek performanslı sistemler ile donatıldığını belirtti.

Prof. Dr. İsmail Demir tank geçtiğimiz haftalarda modernizasyonlarına ilişkin şu açıklamaları yapmıştı: “M60T tanklarımıza koyduğumuz çeşitli reaktif aktif koruma sistemleri, durumsal farkındalık sistemleri, optik sistemler gibi bir dizi unsur şu anda devrede. Leopard 2A4 ile ilgili modernizasyon projemizi başlatıyoruz kararlarını aldık. Onun ile ilgili kararları aldık. Onunla ilgili de Altay’dan edindiğimiz gerek atış kontrol sistemi kulesi zırhı bir dizi konunun da buraya entegre edilmesi gündemde. (Altay kuleli Leopard): O projemiz başlıyor. Çünkü dediğim gibi Leoparlara sadece Altay kulesi değil, Altay atış kontrol sistemi, zırhı , kulesi daha bir dizi aktif koruma sistemi gibi bir dizi unsurun buraya entegre edilmesiyle Leoaprd 2A4 tankları bambaşka bir tank boyutuna geçecekler.”

Ayrıca geçtiğimiz günlerde ASELSAN internet sitesinde M60T tanklarına yönelik bir atış kontrol sistemine yer vermiş ve Defence Turk bu gelişmeyi paylaşmıştı.

Demir tarafından paylaşılan bilgilerde M60TM tanklarına entegre edilip test edilen atış kontrol sisteminin VOLKAN-M ismine sahip olduğu görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda ASELSAN tarafından paylaşılan belgelerde “M60 Tank Atış Kontrol Sistemi” isimlendirilmesi kullanılmıştı. ASELSAN, 2003 – 2009 yılları arasında Volkan atış kontrol sistemini Leopard 1 tanklarına entegre etmişti. ASELSAN’ın bugüne kadar geliştirmelerini aralıksız sürdürdüğü atış kontrol sistemlerinin isimlendirmesini “Volkan” ana başlığında topladığı değerlendirilebilir.

M60 Tank Atış Kontrol Sistemi

M60 Tank Atış Kontrol Sistemi, M60 Ana Muhabere Tankları için geliştirilen milli Atış Kontrol Sistemi’dir. M60 Tankları’na muharebe koşullarında en üst seviye atış kabiliyeti kazandırmak için; basitleştirilmiş sistem mimarisi, etkin gece ve gündüz görüş, yüksek İlk Atımda Vuruşu İhtimali (İAVİ) ve durağan ya da hareketli zorlu muharebe, arazi ve hava koşullarında atış kontrol işlevlerinin icra edilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca sistem SARP, TLUS ve TEPES ile entegre çalışabiliyor.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar