Menisküs Nedir? Menisküs Nasıl Tedavi Edilir? Menisküs Kendi Kendine İyileşir Mi?

meniskus nedir meniskus nasil tedavi edilir meniskus kendi kendine iyilesir mi
meniskus nedir meniskus nasil tedavi edilir meniskus kendi kendine iyilesir mi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi. Menisküs, dizde iki kemiğin arasında şok emici göreve sahip kıkırdak yapıda bir dokudur. Sıklıkla twist tarzı zorlanmalarda hasar görür. Bu hasar dizde ağrı ve şişmeye neden olur. Hasar sonucu menisküsden kopan parça veya ileri derecede hasarlı yapısı dizde kilitlenmeye neden olabilir. Kartilajın kan dolaşımı olmadığı için hasarın vücut tarafından tamiri mümkün değildir. Uzman bir hekimin vereceği bilgi ve karar ışığında artroskopik olarak menisküsün tamiri olasıdır. Bir kısım hasarlarda menüsküsün bir bölümü veya tamamın çıkarılması gerekebilir. Birinci ve ikinci derece menüsküs lezyonlu hastalarda hyalüronik asit enjeksiyonları ve PRP iyi sonuç verir.

Elli yaşın üzerindeki hastalardaki menisküs lezyonları genellikle dejeneratif değişikliklerle birliktedir. Menüsküsü tamamen çıkarılmış hastalarda yaşamın ileriki dönemlerinde osteoartritik sorunlarla karşılaşılma oranı yüksektir. Atroskopik olarak menüsküs müdahalesini takiben rehabilitasyon spora erken dönüş açısından önemlidir. Artroskopi sonrası 48 saat içinde koltuk değneği kullanarak bacağa yük vermeye izin verilir. Birkaç gün içinde bisiklet (sabit ev veya laboratuvar tarzı) kullanılabilir. Cerrahi öncesi düzeyde sportif aktiviteye uygun rehabilitasyonu takiben 4-6 haftada dönülür. Kompleks tamirlerde bu süreç uzayabilir.

Menisküs kendi kendine iyileşir mi?

Menisküs yırtığı tedavisinde ameliyat ya da “ilaç- egzersiz- istirahat” birleşimi yöntem uygulanmalıdır. MR ile tespit edilen takılma ve kilitlenmeler gibi mekanik belirtileri olan yırtıklarda doğrudan artroskopi denilen kapalı ameliyat yöntemini tercih edilmelidir. Eğer hastanın tam ayrılmamış düşük dereceli yırtığı varsa hastanın şikayetleri ilaçlarla ve doktor tarafından verilecek özel egzersizlerle tedavi edilmektedir. Egzersiz yöntemi en az 1,5 ay uygulandıktan sonra şikayetlerde azalma görülmezse cerrahi yöntem uygulanabilir.

Ameliyatta artroskopi dönemi

Menisküs tanısı konulduktan sonra zaman kaybetmeden tedaviye geçilmelidir. Menisküs yırtığı, tanısı ortopedi uzmanının muayenesi ve sonrasında çekilen MR ile konulur. Menisküs tedavisinde önceleri açık cerrahi uygulanırken, günümüzde ise modern tedavi yöntemi olan kapalı ameliyatlar yani artroskopi yapılmaktadır. Diz eklemine yaklaşık 5 mm çaplı optik sistemle (kamera) girilir. Diz içinin görüntüsü ekrana yansıtılıp diz içindeki bağ ve diğer yapıların muayenesi yapılır. Menüsküs yırtıklarının çoğunda yırtık bölümü çıkarmak tedavi için yeterlidir.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar