Güzel Mavi Tuna Klasik Müzik Eseri Hakkında

guzel mavi tuna klasik muzik eseri hakkinda
guzel mavi tuna klasik muzik eseri hakkinda
Abone Ol  


Türkçede yaygın olarak Mavi Tuna veya Güzel Mavi Tuna adıyla bilinen Güzel Mavi Tuna’da (Alm. An der schönen blauen Donau), Opera no.314, Avusturyalı besteci Johann Strauss II’nin 1866 yılında koro için yazdığı valstir. İsmini Tuna Nehri’nden almaktadır. Beste ilk defa 13 Şubat 1867 tarihinde Wiener Männergesangsverein (Viyana Erkekler Koro Derneği) tarafından seslendirilmiştir. Klasik batı müziği repertuvarındaki ünlü parçalardan biri olmuştur.

Koro derneğinin başkanı Joseph Weyl orijinal güfteye sözler eklemiştir. 

Strauss daha sonra daha fazla müzik ekledi ve Weyl bazı sözleri değiştirmek zorunda kaldı. Aynı yıl Strauss Paris’teki Dünya Fuarı için yapıtını tamamen orkestra formuna uyarladı ve uyarlama büyük beğeni topladı. Uyarlama bugün daha fazla seslendirilmektedir. Vals için daha sonra Franz von Gernerth tarafından Donau so blau (Tuna ne kadar mavi) adı altında alternatif sözler yazılmıştır.

Strauss’un üvey kızı Alice von Meyszner-Strauss, hayran olduğu besteci Johannes Brahms’dan imzasını isteyince, Brahms imzaya Güzel Mavi Tuna’nın ilk ölçülerini yazar ve Leider nicht von Johannes Brahms (Maalesef Johannes Brahms’dan değil) sözlerini ekler.[3]Viyana’yı çağrıştıran bu duygusal parça Avusturya’nın gayriresmî ulusal marşı olarak bilinir. Viyana Yılbaşı Konseri’nin geleneksel istek parçasıdır. Österreichischer Rundfunk’un yurt dışı programlarında Güzel Mavi Tuna’nın ilk birkaç ölçüsü haber müziği olarak kullanılır. Her yılbaşı arifesi, valsin devlete bağlı tüm televizyon ve radyo kanallarında tam geceyarısı yayını yapılır.

Valsin 2001: Bir Uzay Destanı filmindeki kullanımı nedeniyle bilinirliliği daha da artmıştır.

Enstrümantasyon 

Güzel Mavi Tuna aşağıdaki çalgılar için notaya geçirilmiştir.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar