UIC 98. Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirdi

uic genel kurul toplantisi gerceklestirildi
uic genel kurul toplantisi gerceklestirildi
Abone Ol  


Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) 98. Genel Kurul Toplantısın gerçekleştirdi. Telekonferans yöntemi ile gerçekleşen konferansta birliğin içi birçok konu görüşülerek genel kurulun onayına sunuldu.

UIC Başkan Yardımcılığı görevinin sona eriyor olması nedeniyle bir konuşma gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “UIC’nin ana söylemlerinden biri olan Birlik-Dayanışma-Evrensellik ilkesini devam ettirecek, uyumluluğu teşvik edecek, ayrıca tüm bölgelerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu yönde adımlar atacak ve bölgelerarası etkileşimi ve işbirliğini güçlendirecek temeldeki her türlü girişimi desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen toplantıda Shift2Rail İcra Direktörü C.Borghini ve UIC Genel Müdürü François Davenne arasında Shift2Rail ile ilgili Mutabakat Zaptının sanal imza töreni gerçekleştirildi. Daha sonra UIC Başkanı Gianluigi Castellı ve UIC Genel Müdürü François Davenne, 6 ve 7 Temmuz’da gerçekleştirilen bölgesel kurul başkanları ve icra kurulu toplantılarında görüşülen ve mutabık kalınan konuları aktarıldı ve genel kurul tarafından onaylandı.

Toplantı; UIC Başkanı Gianluigi Castellı, yıl içerisinde imzalanan mutabakat zabıtları ve işbirliği anlaşmaları, yeni normal çalışmaları, pandemi sürecinde uygulamaya koyulan UIC harcamalarına ilişkin acil durum planı, uzaktan gerçekleştirilen etkinlikler ve UIC’nin önemli faaliyet alanları hakkında bilgi vermesi ile devam etti.

Programda yeni UIC Başkanı olarak PKP CEO’su Krzysztof Maminski ve yeni UIC Başkan Yardımcısı olarak ONCF CEO’su Mohamed Rabie Khlie’nin adaylıkları genel kurul tarafından onaylandı.

Yeni kurulan Emniyet ve İstatistik Platformlarının iş tanımları, 2020 hesapları, 2022 üyelik aidatlarının hesaplanması, hareketliliğin geleceğine yönelik çok bölgeli yaklaşım konulu kavram kağıdı, UIC statüsünde yapılacak değişiklik, imzalanacak Mutabakat Zabıtları ve yeni üyeler gibi konular Genel Kurul tarafından onaylandı.

2022 bütçesine dair yıl ortası mali durum ve UIC Özel Gruplarının faaliyetleri ve finansal raporlaması, Araştırma-Geliştirme faaliyetlerinin bütünleşmesinde büyük önem taşıyan ve hızla devam eden standardizasyon çalışmaları, Covid-19 sonrası normalleşme sürecine yönelik “Yeni Normal” Beyaz Kitabı, kıtalararası koridor geliştirme çalışması, yeni kurulan Sürdürülebilirlik Görev Gücü, UIC Dijital Platformunun iletişim stratejisi ve 2022’de Pekin’de düzenlenecek olan “Yeni Bir Dünya İçin Akıllı Çözümler” konulu UIC Yüksek Hızlı Demiryolu Dünya Kongresi hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Ayrıca UIC’nin kuruluşunun 100. Yılı ve Avrupa Demiryolu Yılı olması nedeniyle yıl sonunda ve 2022’de gerçekleştirilecek olan etkinlikler hakkında bilgi verilerek, COP26 (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) çerçevesinde UIC ve Alstom ortaklığında düzenlenen, Amsterdam’dan Glasgow’a hareket edecek “İklim Trenine” yönelik başvuruların memnuniyetle karşılanacağı ifade edildi.

Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya; TCDD Genel Müdürü, RAME Başkanı Ali İhsan Uygun, UIC Genel Müdürü François Davenne, UIC Başkanı Gianluigi Castellı, PKP (Polskie Koleje Panstwowe, Polonya Devlet Demiryolları) CEO’su Krzysztof Mamınskı, ONCF (Office National des Chemins de Fer, Fas Devlet Demiryolları) CEO’su Mohamed Rabie Khlıe ve 140’a yakın UIC Üyesi ve yetkililer iştirak etti.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar