SSB ve Roketsan Kara ATMACA Füzesi İçin Anlaşma İmzaladı

ssb ve roketsan kara atmaca fuzesi icin anlasma imzaladi
ssb ve roketsan kara atmaca fuzesi icin anlasma imzaladi

ATMACA Gemisavar Füzesi’nin, Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) varyantı üretilecek. SSB ile Roketsan arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara ATMACA) Projesi Sözleşmesi imzalandı. Roketsan’ın deniz platformları için geliştirdiği ATMACA Gemisavar Füzesi, Kara ATMACA ile yeni bir boyut kazanacak. Kara ATMACA’nın, Kara Kuvvetlerinin yeni vurucu gücü olarak 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) Sözleşmesi IDEF’te imzalandı. İmza törenine SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve sektör temsilcileri katıldı.

Kara Kuvvetlerinin harekât ihtiyacını karşılamak amacıyla uzun menzile sahip, taktik tekerlekli kara aracından fırlatılabilen bir seyir füzesi olarak geliştirilecek olan Kara ATMACA, 280 kilometre menzil aralığına sahip olacak.

Kara ATMACA, fark yaratan teknik ve taktik özellikleri ile dünyadaki benzerlerinden bir adım önde yer alacak.

Üç boyutlu görev planlama kabiliyeti ve uzun menzili sayesinde Kara Kuvvetlerimize üstün operasyonel planlama kabiliyeti kazandıracak Kara ATMACA’nın, yeni vurucu güç olarak 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyor.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen ve günümüz teknolojisinin kazanımlarını bünyesinde barındıran ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk uçuşlu testi 2016 yılında gerçekleştirerek test ve kalifikasyon süresince birçok atışı başarıyla tamamlamıştı. 29 Ekim 2018’de, seri üretim sözleşmesi imzalanan ATMACA’nın, su üstü platform üzerinden gerçekleştirilen ilk atış testi ise 2019’un Kasım ayında TCG Kınalıada korvetinden yapıldı. Son olarak 2021’in Şubat ayında canlı harp başlıklı konfigürasyonu ile icra edilen testte de ATMACA hedefi başarı ile vurmuştu.

ATMACA Gemisavar Füzesi’nin Teknik Özellikleri

 • Uzunluk: 4,3 m – 5,2 m
 • Ağırlık: < 750 kg Menzil: > 220 km
 • Güdüm: ANS* + KKS* + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
 • Harp Başlığı Tipi: Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili
 • Harp Başlığı Ağırlığı: 220 kg
 • Veribağı: Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
 • Arayıcı Başlık: Aktif RF

*ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

*KKS: Küresel Konumlama Sistemi

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar