Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile MKE A.Ş. Arasında E-ZMA Tedarik Sözleşmesi İmzalandı

askeri fabrikalar genel mudurlugu ile mke a s arasinda e zma tedarik sozlesmesi imzalandi
askeri fabrikalar genel mudurlugu ile mke a s arasinda e zma tedarik sozlesmesi imzalandi

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile MKE A.Ş. arasında 50 adet E-ZMA tedarik sözleşmesi imzalandı

2021 yılında savunma sanayii sektöründeki birçok etkinlik ve gelişmeyi takip etmeye devam ediyoruz. 15. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF)’nın Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş. tarafından geliştirilen Elektrikli M113 E-ZMA, sistemi için tedarik sözleşmesi imzalandı. Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile MKE A.Ş. arasında imzalanan sözleşmeye göre 50 adet E-ZMA’nın tedarikinin yapılacağı belirtiliyor.

E-ZMA personel tarafından kullanılabildiği gibi 5 km’ye kadar insansız olarak yönlendirilebilmektedir. Araç gösterimde zırhlı personel taşıyıcı olarak arz edilirken kulesine 25 mm kara topu entegre edilerek zırhlı muharebe aracı olarak kullanılacak. 25 mm kara topu projesi tamamlanırken Mayıs ayından düzenlenecek IDEF’21 fuarından gösterimi yapılacak. E-ZMA proje kapsamında ayda 50 adet motor üretilebilecek. Aynı zamanda kit olarak elektrikli motor satışı için çeşitli ülkelerle de görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Elektrikli M113 E-ZMA

Elektrikli M113 E-ZMA ise MKEK tarafından TSK envanterindeki M113 sınıfı ZPT, ZMA ve GZPT’lerin teknolojik olarak geliştirilmesi kapsamında hazırlanan bir proje sonucu geliştirildi.

Proje ile söz konusu paletli araçların hibrit tahrik sistemi ile donatılarak insanlı ve insansız olarak kullanılabilecek, yeni nesil yazılım ve sistemlerle donatılmış, uzaktan kumandalı, çok az yakıt tüketen, bakım ve idame masrafı düşük, özellikle motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflendi.

Projenin tamamlanmasıyla Türkiye, herhangi bir sınırlamaya takılmadan yeni nesil araçlara güç grubu tasarımı ve üretimi yeteneğine sahip ülkeler arasında yer alacak.

Bu proje ile;

 • MKE A.Ş. tarafından üretilen 25 mm Silah Sisteminin kullanılacağı Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) araç üzerine entegre edilmiştir.
 • Yeni nesil taktik tekerlekli zırhlı araç için hibrit güç grubu tasarımı ve üretimi yapılmıştır.
 • Zırhlı personel taşıyıcı araç, yüksek teknolojiye sahip, hızlı, çevik ve güçlü yapıya sahip hale gelmiştir.
 • Araç, muadillerine göre daha az yakıt tüketmektedir. Ayrıca bataryalar ve yakıt tankı (360 lt) dolu iken 10 gün rölantide çalışabilir.
 • Güç ağırlık /oranı yüksektir.
 • Araç, çevresel görüntüleme sistemine sahiptir.
 • Ani manevra ve hızlanma yeteneğine sahip olduğu için tehlikelerden hızla uzaklaşabilmektedir.
 • Obüs 5 modda çalışmaktadır. (Park, Nakliye 5km/s, Sürüş 35km/s, Eğitim 35km/s, Savaş 60km/s)
 • Obüste yokuş destek sistemi, arıza takip sistemi, bakım takip sistemi, enerji yönetim sistemi ve yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.
 • Obüs, muadillerinden %25 daha sessiz çalışmaktadır.
 • Obüs, MIL-STD 810G askeri çevresel standartlara uygundur

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar