Başakşehir Kayaşehir Metro Hattının Yüzde 72’si Tamamlandı

basaksehir kayasehir metro hattinin yuzde si tamamlandi
basaksehir kayasehir metro hattinin yuzde si tamamlandi
Abone Ol  


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı’nın ilk ray kaynağını yaptı. Ray kaynağı işlemlerine başlayarak, projede yeni bir aşamaya geçildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, projenin yapım işlerini kısa sürede tamamlayıp, işletmeye almayı planladıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yüzde 5 ilerlemeyle devralınan projeyi yüzde 72 seviyesine getirdiklerine vurgu yapan Karaismailoğlu, “Halkımızın, ‘suyu getiren ile testiyi kıranı’ göreceğine inanıyoruz” dedi.

Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattının yapımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden devraldıklarını anımsatan Karaismailoğlu, “Dünyanın en büyük ve en gelişmiş teknolojilerini barındıran hastanelerinden biri olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, toplu konutların ve nüfus yoğunluğunun çok yoğun olduğu Kayaşehir’e ulaşımı sağlayacak. En öncelikli hatlarımızdan biri olan bu hattımızda, maalesef 2019 Temmuz’dan devraldığımız güne kadar metro hattının yapımı durdurulmuş hiçbir çalışma yapılmamıştı. Hatırlayacağınız gibi aynı zihniyet Çam ve Sakura Hastanesi yollarını da yapmamış hastaneye ulaşım için gerekli olan bütün yolları Bakanlığımız yapmıştı” diye konuştu.

% 5 İLERLEMEYLE DEVRALDIĞIMIZ PROJEYİ % 72 SEVİYESİNE GETİRDİK

Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı inşaatının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildiğinin altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüzde 5 olan ilerlemeyle, 22 Mayıs 2020 tarihinde devraldığımız projeyi, yüzde 72 seviyesine getirdik. İstasyon betonarme işlerini yüzde 80 düzeyine çıkardık. İnce işlerde yüzde 37, ray işlerinde de yüzde 64 düzeyine ulaştık. Toplam 9 bin 523 metre tünel kazısının; 6 bin 277 metrelik NATM tünel kesimlerinde yüzde 93 seviyesine ulaştık. 3 bin 246 metrelik TBM tüneli kesimini ise 2 adet TBM ile günde ortalama 25 metre ilerleme hızıyla tamamladık. İlk ray kaynağı törenini gerçekleştirdiğimiz viyadük imalatlarını da tamamladık.”

GÜNDE 70 BİN YOLCU TAŞINACAK

TBM tünel kazısı çalışmaları, ray altı beton imalatları ve elektrifikasyon imalatlarının tamamlandığını ifade eden Karaismailoğlu, 7 bin 421 metre ray döşeyerek tüm ray işinin yüzde 64’ünü geçtiklerini söyledi. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattının uzunluğunun 6,2 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“4 istasyonlu raylı sistemimiz saatte 80 kilometre hıza uygun olarak, günde 70 bin yolcu taşıyabilecek. Başakşehir’den başlayan hattımız, Onurkent, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar istasyonlarının ardından, Kayşaşehir Merkezine ulaşacak. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi önünde inşa ettiğimiz 300 metre uzunluğundaki viyadük üzerinde gerçekleşecek ilk ray kaynağı töreniyle; ray kaynağı işlemlerine başlayarak, projede yeni bir aşamaya geçeceğiz. Kısa sürede yapım işlerini tamamlayıp, sinyal ve sistem emniyet testleri tamamlayınca işletmeye almayı planlıyoruz. Bu hattı işletmeye aldığımızda, kent merkezi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir arasında hızlı, ekonomik ve emniyetli bir ulaşım sağlanacaktır. Bu metro hattımız aynı zamanda, Metrokent İstasyonu’nda, Bağcılar-Kirazlı, Başakşehir-Olimpiyatköy hattı ile entegre olacak. Yine ayrıca hattımız, Kayaşehir İstasyonu’nda Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattı ile bağlanacak. Bu entegrasyonlarla, bölgenin Marmaray’a, havalimanına, Göktürk Kemerburgaz, Kağıthane, Beşiktaş Gayrettepeye metro ile ulaşımı da sağlanacaktır.”

SEYAHAT SÜRELERİ KISALACAK

Kayaşehir–Mahmutbey arası seyahat süresinin 20 dakika, Metrokent–İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 24 dakika, Kayaşehir -Beşiktaş Gayrettepe arası seyahat süresinin 45 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi–Bağcılar (Kirazlı) arası seyahat süresinin de 23 dakika olacağına vurgu yapan Karaismailoğlu, Bakanlık tarafından yapımı devam eden Bakırköy-Bağcılar metro hattının tamamlanmasıyla birlikte Başakşehir Metrokent-Bakırköy Özgürlük Meydanı arası seyahat süresinin 29 dakika olacağını söyledi.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar