Katmerciler’den Uruguay’a HIZIR ve 4×4 Zırhlı Ambulans İhracatı

katmercilerden uruguaya hizir ve x zirhli ambulans ihracati
katmercilerden uruguaya hizir ve x zirhli ambulans ihracati
Abone Ol  


Katmerciler, Uruguay’a taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR ve 4×4 Zırhlı Ambulans ihracatı gerçekleştirdi. Türk savunma sanayiinin dinamik firmalarından Katmerciler, zırhlı araç ihracatı konusunda yeni bir başarıya daha imza attı. Uruguay ordusu, BM Ateşkes Gözlem Gücü’nde (UNDOF) görev alan personelinin ihtiyaçları doğrultusunda Katmerciler’den zırhlı araç alımı gerçekleştirdi. Uruguay, UNDOF misyonu kapsamında görev alan Uruguay Mekanize Piyade Birliği’nde hizmet vermek üzere Katmerciler’den Hızır 4×4 TTZA ve 4×4 Zırhlı Ambulans tedarik etti.

UNDOF, resmen savaş halinde olan İsrail ve Suriye arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması’nı izlemek üzere bölgede görev yapan BM Barış Gücüdür. Misyonda 10 Ağustos 2020 itibariyle 1100+ personel görev yapıyor. Misyona katkıda bulunan ülkeler arasında Uruguay’da bulunuyor. Misyona; Butan, Çek Cumhuriyeti, Fiji, Gana, Hindistan, İrlanda, Nepal, Hollanda ve Uruguay güvenlik güçleri katkıda bulunuyor. Filipinler, Avusturya, Japonya ve Hırvatistan, Suriye’deki çatışmaların yoğunlaşması üzerine UNDOF’a gönderdikleri askerleri geri çekmişti.

İsrail, 1967’de Altı Gün Savaşları sırasında Golan Tepeleri’ni işgal etmiş, 1973’te İsrail ve Suriye arasında yaşanan Yom Kippur Savaşı sonrası Suriye, bu tepelerin yüzde 5’ini geri almıştı. UNDOF, 1974’te iki ülke arasında tampon bölge oluşturmuştu. Günümüze kadar ne Golan Tepeleri’nin iadesi, ne de İsrail ile Suriye arasındaki sorunların çözümünde mesafe alınamadığı için UNDOF misyonu devam etmektedir.

Katmerciler İhracata Devam Ediyor

Katmerciler, taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR ve türevlerinden oluşan kapsamlı paket için Kenya Savunma Bakanlığı’yla 91,4 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. 118 araçlık HIZIR ve türevleri ile yedek parça ve bakımlarından oluşan paket anlaşmanın toplam tutarı 91 milyon 415 bin 182 dolar. Araçların teslimatına 2022 yılında başlanacak ve 2023 yılında tamamlanacak. Anlaşma, Katmerciler’in tek kalemdeki en yüksek ihracat anlaşması olma özelliği taşıyor.

Katmerciler, bu yılın başlarında bir başka Afrika ülkesine yapılan, HIZIR’ın ağırlık taşıdığı yaklaşık 40 milyon euro’luk savunma araçları paketinin ihracat duyurusunu yapmıştı. Arka arkaya gelen bu ihracat hamleleri, uluslararası arenada Katmerciler markasının bilinirliğine ve HIZIR’ın tanınırlığına önemli katkı sağlıyor.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar