Pastırma Sıcakları Ne Zaman Başlıyor? Pastırma Yazı Nedir, Ne Anlama Gelir?

pastirma sicaklari ne zaman basliyor pastirma yazi nedir
pastirma sicaklari ne zaman basliyor pastirma yazi nedir
Abone Ol  


Sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı günler için denilen pastırma sıcakları yılda birkaç defa yaşanır. Genellikle Ekim ve Kasım ayında görülen Pastırma sıcakları ya da pastırma yazı, mevsim normallerden yüksek sıcaklıklarda görülür. Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor? Pastırma yazı nedir, ne anlama gelir? Pastırma Sıcakları Nasıl Ortaya Çıkar? Pastırma Yazı Ne Anlama Gelir? soruları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Pastırma sıcakları ya da diğer bir adıyla pastırma yazı havanın birdenbire sıcaklığını arttırmasıyla ortaya çıkar. Sonbahar aylarının orta dönemini yaşıyor olmamıza rağmen pastırma sıcakları genellikle Ekim ayının son haftasına doğru görülür.

Pastırma Sıcakları Ne Zaman Başlar?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma Yazı Ne Anlama Gelir?

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Pastırma Sıcakları Nasıl Ortaya Çıkar?

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar