Moskova Metrosu Big Circle Hattı’nın 10 İstasyonu Yıl Sonuna Kadar Açılacak

Moskova Metrosu Big Circle Hattı'nın 10 İstasyonu Yıl Sonuna Kadar Açılacak
Moskova Metrosu Big Circle Hattı'nın 10 İstasyonu Yıl Sonuna Kadar Açılacak
Abone Ol  


Moskova Metrosu’nun Big Circle Hattı’nın (BCL) 10 istasyonu yıl sonuna kadar açılacak. Bu yeni bölüm, aynı anda faaliyete geçen en uzun bölüm olacak; uzunluğu yaklaşık 20 km’dir.

BCL dünyanın en uzun daire metro hattı olacak. Uzunluğu 70 kilometredir; bu, mevcut Hat 5’ten (Çember Hat) 3,5 kat daha uzun ve Pekin döngü hattından (Hat 10) çeyrek daha uzundur – şimdiye kadar dünyada liderdir.

Ulaştırma Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov, 10 yeni BCL istasyonu, 1,4 milyon insanın yaşadığı şehrin 11 bölgesinin sakinleri için ulaşım erişilebilirliğini artıracak. Yaklaşık 420 bin kişinin evinin yakınında BCL istasyonları olacak. Moskovalılar alternatif yolları kullanma fırsatına sahip olacaklar ve her gün seyahat ederek zamanlarının yaklaşık %40’ını kurtaracaklar,  tüm yolcuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni istasyonlar inşa edildi. Bu istasyonlar 34 asansör ve 1 tekerlekli sandalye platform asansörü ile donatılmıştır. İstasyonlara sesli navigasyon da kurulacak. Ses işaretleri, yaşlı yolcuların ve görme engellilerin metro girişini daha kolay bulmalarına yardımcı olacak, cihazlar metro lobileri ve yer altı geçitlerinin girişlerinin üzerine yerleştirilecek dedi.

10 yeni BCL istasyonunun lobilerindeki merdivenler bir ısıtma sistemi ile donatılacak – kışın merdivenlerde buz oluşumunu önleyecek, bu da çocuklar dahil yolcuların kaymasını önleyecektir.

Moskova Metrosu mobil operatörü tarafından ücretsiz yüksek hızlı Wi-Fi, BCL’nin yeni bölümünde çalışacak. MT_FREE ağına dayanarak, yolcular “Moskova Metrosu” uygulamasında araçların doluluk durumunu değerlendirmek için bir hizmet kullanabilir. Bu hizmet ile özellikle koronavirüs pandemisi sırasında önemli olan istasyonda en özgür arabayı seçmek çok kolay.

BCL’nin vagonları yalnızca en modern trenlere “Moskova-2020” sahip olacak. Bu tür trenler, genişletilmiş bir kapı aralığına, daha geniş bir arabalar arası geçişe ve ayrıca her koltukta USB konektörlerine, bilgi ekranlarına ve dokunmatik ekranlara, otomatik bir hava dezenfeksiyon sistemine sahiptir.

Big Circle Line, Moskova Belediye Başkanının doğrudan katılımıyla hayata geçirilen en büyük projedir. BCL’nin tam lansmanı 2022’nin sonlarında – 2023’ün başlarında gerçekleşecek. BCL’de 31 istasyon olacak; yolcular 11 metro hattına, MCC’ye ve MCD’ye geçiş yapabilecek.

Maxim Liksutov, yavaş yavaş Big Circle Line’ı başlatıyoruz. Dünyanın en uzun yeraltı daire metro hattı olacak – uzunluğu 70 km olacak. Tam lansmandan sonra, mevcut 20 metro istasyonuna geçmek mümkün olacak. Bu, BCL’yi tüm yeraltı hatları arasında bağlantı sayısında lider yapacak. Karşılaştırma için: Hat 5 (Daire Hattı) sadece 15 istasyona bağlanır. Yolcuların varış noktasına ulaşmak için merkezden veya Hat 5’ten (Daire Hattı) geçmeleri gerekmeyecek, diye ekledi.

BCL’nin tam lansmanının somut bir etkisi olacak – mevcut metro hatları %30’a kadar daha özgür hale gelecek. Birkaç yıl içinde yaklaşık 750 bin kişi BCL’yi hafta içi kullanacak ve bu da onu en popüler hatlardan biri haline getirecek.

Yolcuların yalnızca yoğun saatlerde kara taşımacılığı ile 100’e kadar daha az yolculuk yapması bekleniyor. Giderek daha fazla vatandaş yeni uygun BCL rotalarını kullanacak ve kara taşımacılığı daha özgür hale gelecektir. Yeni BCL istasyonlarının açılması sayesinde en yakın metroya kara ulaşımı ile yolculuklar kısalacak. Moskova ayrıca 90’dan fazla rotayı başlatacak ve optimize edecek: böylece 450 bin yolcu yolda 10 dakikaya kadar tasarruf edecek.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar