ASELSAN Hava Savunma Sistemi Teslimatına Devam Ediyor

ASELSAN Hava Savunma Sistemi Teslimatına Devam Ediyor
ASELSAN Hava Savunma Sistemi Teslimatına Devam Ediyor
Abone Ol  


Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 2017 yılında imzalanmış olan seri üretim sözleşmesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı için seri üretimi devam etmekte olan Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top (MÇT) sistemlerinin teslimatları hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda yedi AİC ve 14 MÇT sisteminin kabul testleri 2021 yılında gerçekleştirilerek tamamlandı. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından oluşturulan kabul heyetinin katılımıyla yürütülen testlerin tamamlanmasının ardından sistemler kullanıcı birliklerine teslim edildi.

AİC ve MÇT sistemleri, kabul testleri süresince atışlı ve atışsız saha ve fabrika kabul testleri ile yeteneklerini tekrar kanıtladılar. AİC sisteminin kullanıcı eğitimlerinin en verimli şekilde yapılmasını sağlamak üzere geliştirilmiş olan eğitim simülatörünün de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı 2021 yılı içerisinde gerçekleştirildi. AİC Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sağlıyor. AİC sistemi aynı anda üç adede kadar MÇT’nin yanısıra bir HİSAR-A Füze Fırlatma Sisteminin (FFS) kontrolünü üstlenebiliyor. Tipik AİC takımı, bir Ateş İdare Cihazı (AİC), iki 35 mm Modernize Çekili Top ve bir Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminden (HİSAR-A FFS) oluşuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2021 yılında kullanıma alınmış olan HİSAR-A Füze Fırlatma Sistemleri (FFS) de ülkemizin hava savunmasının en etkili şekilde sağlanması amacıyla AİC Takımı bünyesinde başarıyla görev yapıyor.

ASELSAN’a yeni hava savunma sistemi siparişi

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu – KAP’a yaptığı açıklamada kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi siparişi aldığı bildirildi. Sipariş daha önce 29 Aralık 2017 tarihinde ASELSAN ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan 122.4 milyon avro ve 1,01 milyar Türk lirası değerindeki 35mm çekili topların modernizasyonunu, çekili topların idaresini sağlayan Ateş İdare Cihazları (AİC) ve parçacıklı mühimmat tedariğini kapsayan projenin opsiyonu olarak verildi.

KAP’a yapılan açıklamada opsiyon siparişin avro ve Türk lirası cinsinden belirtilen sözleşme bedeli yaklaşık ABD doları cinsinden  311 milyona tekabül ediyor. KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

“ASELSAN A.Ş. ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29.12.2017 tarihinde imzalanmış olan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91.939.913 Avro + 1.767.865.305 TL tutarındaki opsiyon paketi 18/06/2021 tarihinde sözleşme kapsamına dahil edilmiştir. Söz konusu opsiyona ait teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.”

İlk sözleşme kapsamında 57 adet AİC tedariki ve 118 adet 35 mm topun modernizasyonu planlanıyordu. Son opsiyon ile siparişin kaç adede çıktığı bilinmiyor. Ancak gerçekleştirilen opsiyonel siparişle birlikte sözleşmenin toplam bedeli 214,3 milyon avro + 2,77 milyar Türk lirası oldu.

Ayrıca Aralık 2017’deki sözleşme öncesinde 35 mm Oerlikon Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki projesi kapsamında 71.3 milyon TL + 10.5 milyon avro değerinde bir sözleşme imzalanmıştı. 35 mm modernize çekili toplar  Ateş İdare Cihazı (AİC) denen bir sistem tarafından yönetilerek modern bir hava savunma sistemi haline getiriliyor. AİC, HİSAR-A hava savunma sistemini de kontrol edebiliyor.

Kaynak: DefnceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar