Savunma Sanayii Projelerinde Tedarik ve Hizmete KDV Muafiyeti

Savunma Sanayii Projelerinde Tedarik ve Hizmete KDV Muafiyeti
Savunma Sanayii Projelerinde Tedarik ve Hizmete KDV Muafiyeti

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile birlikte savunma sanayii projelerine ilişkin teslim ve hizmetlere KDV istisnası getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından; 18 Ocak 2022 tarihli, 31723 sayılı Resmî Gazete’de “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayımlandı.

Söz konusu tebliğ sayesinde, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) veya Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) yürütülen savunma sanayii projelerine ilişkin olarak;

  • Bu kurumlara ilgili projeler kapsamında yapılan teslim ve hizmetler ile,
  • Bu projeler kapsamındaki teslim ve hizmetleri gerçekleştirenlere yapılacak olan, miktarı ve nitelikleri bu kurumlarca onaylanan teslim ve hizmetler

KDV’den istisna edildi.

Projeler kapsamında gerçekleştirilecek olan teslimleri ve hizmetleri kapsayan KDV istisnası, 25/12/2021 tarihinden itibaren uygulanacak şekilde yürürlüğe girdi. MSB ve SSB tarafından yürütülen ve istisna hükmünün yürürlüğe girdiği 25 Aralık 2021 tarihinden önce başlayan ve devam etmekte olan savunma sanayii projeleri ise, bu tarihten sonra yapılan teslim ve hizmetler çerçevesinde istisna kapsamında tutulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığının görüşüne ve onayına başvurulacak

Söz konusu tebliğde belirtildiği üzere; istisna kapsamında mal ve hizmet temin etmek isteyen ulusal güvenlik kuruluşları, söz konusu mal ve hizmetlerin istisna kapsamında olup olmadığı konusunda tereddüt içerisine girerse, Gelir İdaresi Başkanlığından görüş alabilecek ve görüş çerçevesinde KDV muafiyetinden faydalanabilecek.Bu mal ve hizmetleri alan ulusal güvenlik kuruluşları tarafından faturayı düzenleyen yükleniciye istisna kapsamında yapılan işlemin belgelenmesi amacıyla, yetkili birim amirinin kaşe ve imzasının tatbik edileceği bir belge verilecek. Böylece belgeli bir şekilde KDV’den muaf tutularak Savunma Sanayii projelerine mal ve hizmet temini gerçekleştirilebilecek.

Karar sayesinde, kur yükselişinden kaynaklı olarak projelerin maliyetlerinde yaşanan artışın en aza indirgenmesi ve proje kapsamında tedarik edilen mal ile hizmetlerin gider kaleminin azaltılması amaçlanıyor.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar