Yerköy Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Yapım İhalesi Sonucu

Yerköy Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Yapım İhalesi Sonucu
Yerköy Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Yapım İhalesi Sonucu
Abone Ol  


Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından aralık ayında teklifleri toplanan “Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Yapımı” ihalesi sonuçlandı.

Pazarlık usulü 21/B ile yapılan ihaleye 16.949.967.710 TL ile en uygun teklifi Doğuş-Çelikler-Özkar ortak girişim vermişti. ihaleyi kazanan Doğuş-Çelikler-Özkar ortak girişim ile önümüzdeki günlerde sözleşme imzalanması bekleniyor.

Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Projesi Hakkında

Yerköy – Kayseri yüksek standartlı demiryolu, Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Yerköy YHT Garı ile Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Kayseri YHT Garı arasında inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ile entegre olacak olan yüksek standartlı demiryolu hattıdır. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak olan hatta TCDD Taşımacılık tarafından Yüksek Hızlı Tren seferleri düzenlenecektir.

TCDD tarafından 139 km uzunluğundaki Yerköy – Kayseri arası Uygulama Hızlı Tren Projesinin hazırlanması amacıyla proje ihalesi 21 Kasım 2014’te yapılmış, 14 Ağustos 2015’te ihaleyi kazanan Altınok Müşavirlik Firması ile sözleşme imzalanmış ve 13 Ekim 2015’te ise yer teslimi yapılmıştır. 3 Ekim 2019’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Yerköy – Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili net bir tarih yok, ihale hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl projesi tamamlanıp bittiğinde netleştiğinde ihalesini yapmayı planlıyoruz. İnşallah hedefimiz 2023 demiştir.

Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu Projesi’nin uzunluğu 142 kilometre, saatte 250 kilometrelik tasarım hızına uygun yeni çift hat şeklinde yapılacak. Hat üzerinde toplam uzunluğu 12 bin 900 metre olan 9 adet tünel yer alacak. En uzun tünel, 3 bin 280 metre olacak. Hızlı Tren Demiryolu hattında, toplam uzunluğu 2 bin 395 metreyi bulan 18 köprü, 20 üstgeçit ve 116 altgeçit yer alacak. Hat boyunca 21 adet de viyadük yapılacak. Projenin, 4 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Demiryolu hattının devreye girmesiyle birlikte; Yerköy-Kayseri arasındaki hat, 170 kilometreden 142 kilometreye düşecek. Ulaşım süresi ise 3,5 saatten, 1 saatin altına inecek. Hattın devreye girmesiyle; mevcut konvansiyonel demir yolu ile 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek.

2 Comments

  1. Allah devletimize yaptıranlara yapanlara güç kuvvet versin. kayseriye hayırlı olsun.

Yorumlar