ERP Yazılımlarının Karşılaştırılması

ERP Yazilimlarinin Karsilastirilmasi

Kurumsal kaynak planlama sistemlerine geçişte önemli bir tercih olarak görülen SaaS ERP ve Cloud ERP hakkında bilinmesi gerekenler ve iki sistemin benzerlikleri ve farklılıkları tartışılmaktadır.

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemleri, kurumsal verileri işlemek ve çalıştırmak için tasarlanmış modüler iş yazılımlarıdır. Kurumsal teknolojinin bulut öncesi çağında, ERP sistemleri kurumun kendi sunucularında çalışıyordu ve sistemin yönetimi kurumsal BT departmanı tarafından gerçekleştirildi. Bulut ERP’den ve evriminden ortaya çıkan bir diğer ERP türü olarak tanımlanabilecek SaaS ERP, farklı avantajlarla kurumların çalışmalarını kolaylaştırmaktadır.

Bulut ERP ve SaaS ERP arasında bir seçim yapmak gerektiğinde, kurumlar kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak karar vermek zorundadır.

Bulut ERP Nedir?

Bulut bilişimde olduğu gibi açık veya özel (kapalı) olarak da kullanılabilen Cloud ERP, uzak sunucularda saklanan ve yönetilen ERP yazılımlarını kurumlara sunmaktadır. Kuruluşlar, Bulut ERP sağlayıcılarına kullanacakları özelliklere ve ihtiyaç duydukları belirli kaynaklara göre ödeme yapabilir.

Bulut ERP sistemleri, kuruluşlara ek kaynaklar ekleme ve kullanılmayanları kaldırma şansı sunarak geleneksel ERP uygulamalarına kıyasla daha iyi ölçeklenebilirlik sağlar. Sistemin donanım ve yazılım bakımından servis sağlayıcının sorumlu olduğu bu tipte, kurumlar verilere gerçek zamanlı olarak erişebiliyor. Kurumsal kullanıcılar Bulut ERP yazılımına over I  nternet’e  erişir. Bu sayede şirketler verileri daha kolay paylaşabiliyor.  Tedarikçiler, iş ortakları ve müşterilerle çalışmak kolaylaşır. Hassas verilerin korunması için gerekli sistem güvenliği, servis sağlayıcı tarafından belirlenir. Seçilen özelliklere ve kaynaklara bağlı olarak, Bulut ERP, geleneksel bir ERP yazılımından daha düşük bir maliyetle kullanılabilir.

Bazı Bulut ERP sistemleri, şirket içi ERP sistemleri kadar kontrol sunar. Ancak bu, gelişmiş yazılımlar için daha yüksek fiyatlar ödemeyi gerektirir.

SaaS ERP nedir?

SaaS ERP sistemlerinde, şirket içi veya bulut ERP’de olduğu gibi ERP yazılımı satın almaya gerek yoktur. Bunun yerine kullanıcı başı fiyatlandırma ile internet üzerinden sunulan bu hizmetlerden yararlanmak için bir hizmet olarak ve also olarak kullanmak mümkündür  . SaaS ERP, servis sağlayıcının sunucularında çalıştığından, planlanan yazılım güncellemeleri de belirli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirilir.

SaaS ERP yazılımı, çok kiracılı SaaS mimarilerinde hizmet vermektedir. Hizmet sağlayıcı, hizmetin kiracı kurumlarına ait verileri ayrı ayrı tutarken; tüm kurumlar aynı yazılımdan yararlanır, mimariyi ve veritabanını destekler.

SaaS ERP sisteminin temel yararı, yazılımın kuruluma gerek kalmadan hemen kullanılabilmesidir. Bu sistemde BT yönetimi tamamen hizmet sağlayıcının sorumluluğunda yürütülmektedir. Kurumlar için sistem güvenliği, daha düşük BT maliyetleri, tehlikelere ve hatalara karşı koruma sağlayan SaaS ERP yazılımı, özelleştirme tarafında Bulut ERP kadar geniş seçenekler sunmuyor. Çok kiracılı sisteme ek olarak, SaaS ERP sağlayıcılarına tek kullanımlık modeller de sunulmaktadır. Bu yüksek maliyetli sistemler daha yüksek güvenlik ve gizlilik sağlar. Ayrıca SaaS ERP’de kurumlar yazılımı ve veritabanını kimseyle paylaşmaz.

Zinger Stick Software’de canias4.0, her büyüklükteki işletme için tamamen entegre ve uyarlanabilir bir ERP sistemidir. Kurumsal Kaynak Planlama sistemi, firmanın ihtiyaçlarına bağlı olarak hem geleneksel hem de özelleştirilmiş formlarda kullanılabilir. ERP yazılımı, sınırsız esneklik sağlayan açık kaynaklı yazılım geliştirme çerçevesi sayesinde işletmelerin iş süreçlerini kolaylaştırmalarına ve rekabetçi yapılarını korumalarına olanak tanır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar