Kartepe, ’Intermodal Railport’un Üssü Haline Gelecek

Kartepe Intermodal Railportun Ussu Haline Gelecek
Kartepe, ’Intermodal Railport’un Üssü Haline Gelecek

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi yeni bir taşımacılık modeli olan “Intermodal Railport”un üssü haline gelecek. Projenin sadece alt yapı yatırım maliyeti 500 milyon lira.

Projenin Türkçe adı “ Kartepe Intermodal Lojistik Terminal Projesi”. Projenin adresi Kartepe’nin Sarımeşe mahallesi. Tam olarak Sarımeşe’nin Acısu ve Çepni mahallelerine en yakın olduğu bölgede, Altın Kablo Sanayi AŞ’nin hemen altındaki 350 dönümlük alana devasa bir tesis yapılacak.

LOJİSTİK TERMİNAL

“Intermodal” adı verilen konteynırların demiryoluna entegre edilmiş taşımacılık modelini ifade eden bu tesis sayesinde Kocaeli raylı ulaşımın lojistik üssü olacak. Parça parça bu noktaya gelecek olan kargolar, burada konteynırlarda birleştirilecek ve demiryolu hattına bağlanarak gideceği il ya da ülkelere gönderilecek. Asıl yükleme istasyonu burası olacak. Bir nevi kargo merkezi işlevi görecek.

ÇOK AVANTAJLI

Uluslararası taşımacılıkta deniz ve karayolu taşımacılığı fiyatlarının 5-6 kat arttığı, artmaya da devam ettiği bir dönemde demiryolu ile taşımacılık hem daha hızlı hem de ucuz olması ile son derece avantajlı. Türkiye’nin Çin’e ve Avrupa’ya demir yolu ağı üzerinden de taşımacılık yapmaya başlaması, bu modelin potansiyelini tüm Dünyada daha da artırmıştı.

ARKAS HOLDİNG YAPIYOR

“ Railport” adı verilen projeyi, Türkiye’nin uluslararası taşımacılıktaki marka firmalarından biri olan Arkas Holding, Alman ortağı ile birlikte yürütüyor. Aralık 2021’da başlayan projenin 2023 yılı yaz aylarında tamamlanması hedefleniyor.

1 MİLYAR LİRA

Projenin sadece alt yapı yatırım maliyeti 30 milyon Dolar’dan fazla. Bugünün rakamlarıyla yaklaşık 500 milyon lira. Ki vinçler, trenler bu rakama dahil değil. Onlarla birlikte yatırım maliyetinin 1 milyar liraya yaklaşması bekleniyor.

YOĞUN ÇALIŞMA

Arkas Holding adına projeyi, Arkas Lojistik’in tüm yatırımlarındaki imalat işlerini yapan Miray İnşaat yürütüyor. Çalışmalarda yüzde 25 seviyesine gelindiği ifade edilirken, halen alanda zemin düzeltme, beton atma, kazı ve hafriyat çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. (enkocaeli)

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar