SADAT Nedir? SADAT Ne Demek, Açılımı Nedir? SADAT Ne İş Yapar?

SADAT Nedir SADAT Ne Demek Acilimi Nedir
SADAT Nedir SADAT Ne Demek Acilimi Nedir

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir. Şirket, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır. Şirketin merkezi İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde yer almaktadır.

SADAT A.Ş., 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli 23 subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirket, Adnan Tanrıverdi ve diğer dört üyeden oluşan bir Yönetim Kurulu oluşturdu. Adnan Tanrıverdi’nin oğlu Mehdi Tanrıverdi, şu anki Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ila 200 emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

Şirketin hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askerî eğitim, alışılmadık askerî eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı bulunmaktadır.

Şirketin belirttiği misyon “Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır.

SADAT A.Ş.’nin Adnan Tanriverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

SADAT’ın misyonu ve amacı, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) karşıtlarının çeşitli iddialarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu iddialar terörizmi desteklemekten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sadık bir özel ordu kurmaya kadar uzanan çeşitli tartışmaların odak noktası haline gelmiştir.

17.06.2021 İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasına yönelik 1 kişinin öldüğü saldırıda saldırganın SADAT ile bağlantılı olduğu öne sürüldü. Bazı iddialara göre saldırganın SADAT tarafından eğitildiği Suriye’ye gönderildiği bildirildi.

Sedat Peker, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine, TIR’larla gönderdiği askeri teçhizat ve silahlarla ilgili açıklamalarında bu işlemin TSK’den “irticai faaliyetler” nedeniyle atılan askerlerin öncülüğünde kurulan SADAT tarafından organize edildiğini söyledi. Peker ayrıca Türkiye’den SADAT aracılığıyla Suriye iç savaşında faaliyet gösteren El Nusra adlı örgüte silah gönderildiğini ileri sürdü.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar