Thales, Akdeniz Koridoru’na Sinyalizasyon Teknolojisi İle Katkı Sağlayacak

Thales Akdeniz Koridoruna Sinyalizasyon Teknolojisi Ile Katki Saglayacak
Thales, Akdeniz Koridoru'na Sinyalizasyon Teknolojisi İle Katkı Sağlayacak

Akdeniz Koridoru, Trans-Avrupa Ulaştırma Ağlarının (TEN-T) Çekirdek Ağının dokuz koridorundan birinin parçası olarak Fransız sınırı ile Algeciras arasında standart bir demiryolu ekseni inşa etmeye yönelik stratejik bir projedir.

İş bittiğinde, bölüm İspanya’dan Macaristan’a Fransa, İtalya, Slovenya ve Hırvatistan üzerinden uzanan Avrupa Demiryolu Koridoru’na entegre edilecek ve bu da yolcuların ve yüklerin Avrupa’da uluslararası ölçekte seyahat edebilecekleri anlamına gelecek.

Projenin büyük bir bölümü Castellón de la Plana ile L’Ametlla de Mar arasındaki 155 km’lik kesimde ve 13 km’lik Tortosa-L’Aldea/Amposta şube hattında gerçekleştirilecek.

Adif Alta Velocidad tarafından imzalanan sözleşme, Castellón de la Plana- L’Ametlla bölümünde ve L’yi bağlayan branş hattında İber ölçüsünden standart ölçüye geçiş nedeniyle sinyalizasyon tesisatlarının yenilenmesi ve uyarlanmasından oluşuyor. Tortosa ile Aldea Amposta. Bu projenin tamamlanmasıyla, Akdeniz Koridoru, demiryolu taşımacılığının teşviki için stratejik bir eksen olarak özel bir önem kazanacaktır.

Projenin büyük bir kısmı Castellón de la Plana ile L’Ametlla de Mar arasındaki 155 km’lik bölümde gerçekleştirilecek ve burada birbirine kenetleme tesisatlarının ve sinyalizasyon alanı elemanlarının yenilenmesi ve bunların uyarlanması için çalışmalar yapılacak. İber (1.668 mm) olan ölçünün standart veya uluslararası (1.435 mm) ölçüye değişmesi nedeniyle.

13 km uzunluğundaki Tortosa-L’Aldea/Amposta şube hattında da benzer bir işlem yapılacaktır.

Adif Alta Velocidad’ın gerektirdiği gibi Thales, Castellón-L’Ametlla bölümüne yeni L905E elektronik kilitlemeler kuracak ve Tortosa-L’Aldea/Amposta bölümünde mevcut olanları aynı tipte uyarlayacak. TTC hat devreleri, AzLM/ZP30K aks sayaçları, L700H elektro-hidrolik aktüatörler ve LED sinyalleri gibi yeni Thales sinyalizasyon elemanları da sahaya kurulacak.

Tahmini tamamlanma süresi 22 ay olan bu yeni proje, yenilenen kilitlemeler ve saha elemanları ile standart ölçülerdeki tüm tesisatların işletmeye alınmasına kadar dört aşamada uygulanacaktır. Devreye alınmasının ardından yine Thales teknolojisini kullanan ERTMS seviye 1 sisteminin kurulumu tamamlanacaktır.

“Thales, teknolojisini son yıllarda Akdeniz Koridoru’nun farklı bölümlerine uyguladı. Castellón-L’Ametlla bölümünün modernizasyonuna katkıda bulunabilmek, ulaşım için önemli bir bağlantı kurmaya katılacağımız için bizim için bir kilometre taşı. İspanya’dan Avrupa’nın geri kalanına bir gerçek.” – Fernando Ortega, Thales İspanya Ulaştırma Direktörü.

“Akdeniz Koridoru’nun Thales ileri teknolojisi ile modernizasyonunu bir kez daha desteklemekten gurur duyuyoruz. Bu, verimli ve daha sürdürülebilir bir demiryolu ağı kurmak için yeni bir fırsattır. Yenilikçi dijital çözümlerimiz ve Thales uzmanlığımız sayesinde Akdeniz Koridoru, demiryolu taşımacılığı için stratejik bir eksen olacak.” – Dr. Yves Joannic, Thales Main Line Signalling Genel Müdürü.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar