Türk Donanması’na 2027 Yılına Kadar 6 Adet Yeni Tip Denizaltı Katılacak

Turk Donanmasina Yilina Kadar Adet Yeni Tip Denizalti Katilacak
Türk Donanması'na 2027 Yılına Kadar 6 Adet Yeni Tip Denizaltı Katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “NATO’da ve üyesi olduğumuz diğer uluslararası kuruluşlarda oynadığımız hayati rol apaçık ortadayken kimi müttefiklerimizle hâlâ yaptırımların kaldırılmasını konuşuyor, özellikle de İsveç’in şu anda bize karşı yaptırım uygulamasını hiçbir şekilde bir kenara koyamayız.” dedi.  Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’ndeki konuşmasında, “Bugün havuza çekim işlemini yaptığımız Hızırreis denizaltımızın 2023’te, Selmanreis’in ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak, 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Türk denizciliğinin kutup yıldızları Kaptan-ı Derya Hızır Reis Barbaros Hayrettin Paşa ile Selman Reis’i rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde vatanın bağımsızlığı, milletin emniyet ve huzuru için karada, havada, denizde mücadele ederken şehit düşen tüm kahramanlara Allah’tan rahmet ve mağfiret diledi.

Sınırların içinde ve dışında fedakârca görev yapan askerlere muvaffakiyetler dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip denizaltı projesinin ikinci denizaltısı olan Hızırreis’in havuza çekim işleminin yapılacağını ve 6. denizaltı Selmanreis’in de ilk kaynağının gerçekleştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip denizaltıların teknik özellikleri itibarıyla göz doldurduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Su üstünde 1856 ton, dalmış hâlde 2 bin 42 ton ağırlığa sahip denizaltılarımız 300 metreden fazla derine inebiliyor. Su altında 3 gün görev yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı etkili silahlarla donatılan denizaltılar değişik tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme kabiliyetlerine sahiptir. Havadan bağımsız tahrik kabiliyeti olan denizaltılarımıza millî torpidomuz Akya ile millî gemisavar füzemiz Atmaca’yı entegre ediyoruz. Yeni tip denizaltı projemizde ilk denizaltı Pirireis’in bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün havuza çekim işlemini yaptığımız Hızırreis denizaltımızın 2023’te, Selmanreis’in ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak, 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kritik projede yaklaşık 30 yerli firmanın, denizaltı platformu ve su altı teknolojisine yönelik tasarımları ve üretimleriyle sorumluluk üstlendiğini kaydetti.

Ayrıca pek çok firmanın da alt yüklenici olarak denizaltıların üretim sürecine katkı sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, denizlerdeki güce güç katacak bu denizaltıların inşa edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“MİLDEN’in inşasına 2025’te Gölcük Tersanesi’nde başlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok değil daha 15-20 yıl öncesine göre hayal dahi edilemeyen bu başarıları önemsiyor, ancak yeterli görmüyoruz. Savunma ürünlerinin tasarımından imalatına kadar her safhasında yerlilik oranlarımızı en üst düzeye taşımaya çalışıyoruz. Reis sınıfı denizaltılarda mevcut sistemlerin geliştirilerek kullanılmasına yönelik araştırma geliştirme faaliyetlerine başladık. Yerli ve millî yakıt pili, ana elektrik motoru, batarya ve çeşitli tipte sonarların geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Diğer savunma sanayii hamlelerimizde olduğu gibi burada da hedefimiz millî denizaltı projemizi hayata geçirmektir. Millî dizayn ve ağırlığı millî sistemlerden oluşacak millî denizaltımız MİLDEN’le ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. MİLDEN’in inşasına inşallah 2025 senesinde Gölcük Tersanesi’nde başlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO için bedel ödeyen özellikle bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz. Temel güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya hiçbir hayrının dokunmayacağına inanıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reis sınıfı 6 denizaltının imalat aşamalarında elde ettikleri tecrübeleri millî denizaltı üretim sürecinde kullanacaklarını söyledi.

“Millî denizaltımızı 5-6 sene içerisinde Deniz Kuvvetlerimize teslim etmeyi planlıyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLDEN Projesi’nde görev alan firmalara, resmî kurumlara, mühendisinden işçisine kadar herkese şimdiden başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler eskilerin tabiriyle ‘feleğin çemberinden geçmiş’ bir milletiz. Tarihimizin hiçbir döneminde emeksiz, zahmetsiz, bedel ödemeden bir imkâna sahip olmadık. Bugün üzerinde yaşadığımız vatan toprakları dâhil. Her kazanımımız için çok zorlu mücadeleler yürüttük. Malazgirt’ten başlayıp Çanakkale’ye ve Millî Mücadele’ye kadar tarihin her döneminde istiklalimize ve istikbalimize yönelik tüm saldırıları canımızla, kanımızla zafere ulaştırdık. Son 40 yıldır bölücü teröre karşı sürdürdüğümüz bu mücadelede binlerce vatan evladını ömürlerinin baharında toprağa verdik. Dost bildiğimiz ülkelerin ihanetlerine, müttefik, özellikle ilişkilerinin olduğu devletlerin ayak oyunlarına rağmen bunu başardık.” diye konuştu.

“Savunma sanayisinde tarih yazmaya devam edeceğiz”

İnşa ve modernize edilen deniz araçlarını silah, radar, muhabere ve elektronik sistemlerle donattıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ülkemiz, hâlihazırda dünyada bir savaş gemisini millî olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor. Bütün bu faaliyetler şahsi desteğimizle güçlendirdiğimiz Savunma Sanayii Başkanlığımızın, ordumuzun, tersanelerimizin, üniversitelerimizin, özel sektörümüzün ve özellikle KOBİ’lerimizin ahenkli çalışmasıyla hayata geçiyor. İnşallah bu sinerjiyi koruyup kamu-özel tam bir uyum içinde çalışarak savunma sanayiinde tarih yazmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi bu alanda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapana kadar durmayacağız.”

Denizaltıların Türkiye’ye ve donanmaya hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeği geçen tüm kurumları ve yüklenici firmaları tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki son teknik adımları atıp bugün Kartepe’de, Adana’daki törenden dönerken ebediyete uğurladıkları Sude Naz Akkuş’un cenaze törenine katılacağını sözlerine ekledi.

Törenden notlar

Törene Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı katıldı.

Bandonun tören mevkiine gelmesinin ardından İstiklal Marşı okundu, törende denizaltı inşa videosu izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Selmanreis Denizaltısı’nın ilk kaynağını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hazır raporu verilen Hızırreis Denizaltısı’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izninin ardından havuza çekim işlemi başlatıldı.

Tören sonrası Hızırreis Denizaltısı’nın yer aldığı resim ve maketi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanından ayrılmadan önce, “Değerli dostlar, tüm burada çalışan kardeşlerim, bu emeklerinizi, bu millet hiçbir zaman unutmayacaktır. Hele hele bu eserler, baki kaldığı sürece sizler hep hatıralarımızda anılacaksınız. Bu vesileyle şahsım, milletim adına tekrar sizlere şükranlarımı arz ediyorum. Sizleri Allah’a emanet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar