Yaz Trendleri: Makrome ve Rafya Çantalar

Yaz Trendleri Makrome ve Rafya Cantalar
Yaz Trendleri Makrome ve Rafya Çantalar

Eski yıllarda çokça tercih edilen el emeği ürünler günümüzde tekrardan trend haline geldi. Bu trendler içerisinde özellikle de yaz aylarında tercih edilen ürünler arasında el yapımı makrome ve rafya çantalar yer alıyor. Bu çantaları kişiler kendileri diledikleri gibi tasarlayabildikleri gibi bir başkası tarafından örülerek yapılan çantaları da satın alabiliyorlar.

Son dönemlerde yaz aylarının vazgeçilmez tamamlayıcıları arasında yer alan makrome ve rafya çantaların neden bu kadar fazla tercih edildiği ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Makrome ve Rafya çantalarının sıklıkla tercih edilme sebeplerini hobitu iplerinin kurucusu Erkan Tunçelli şu şekilde açıkladı:

1-Sağlamlık

Makrome ip birçok ince ipin bütünleşmesiyle ortaya çıkan iplerdendir. Bu nedenle son derece kalın ve sağlam bir yapıya sahiptir. Aynı şekilde rafya ip çeşitleri de oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Bu sağlamlıkları çanta, aksesuar, şapka gibi günlük hayatta kullanılan ve dış etkenlerden kolaylıkla etkilenebilen ürünlerde bu ip türlerinin kullanılması avantaj sağlamaktadır. Çanta içerisine konulan ağır ürünleri dahi herhangi bir esneme ve yırtılma yapmadan taşıyabilecek türde olmaları sebebiyle makrome ve rafya ipler çanta yapımında ilk sırada yer almaktadır.

2-Geniş Desen ve Renk Çeşidi

Rafya ve makrome ip çeşitleri yüzlerce farklı renk ve desen skalasına sahiptir. Bu da özellikle aksesuar ve giyim sektörü için son derece önemli bir unsurdur. Renk ve desende herhangi bir kısıtlamalarının olmaması her desen ve modelden çantanın üretilebilmesini sağlamaktadır.

3-Kolay Şekil Alma

Makrome ve rafya ipleri sağlam ip çeşitlerindendir. Ancak bu sağlamlıkları örgü esnasında şekil alabilmeleri konusunda herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. İplere kolaylıkla istenilen şekil verilebilmektedir. Bu da iplerin kolay örülebilmesi sebebiyle kişiler tarafından tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.

4-Doğa Dostu

Son yıllarda doğayı koruma ve doğada uzun yıllar çözünmeyen maddeler konusunda bilinçlenme artış göstermektedir. Seri üretim şeklinde üretilen çantalar içerisinde bulunan petrol, plastik ve diğer ham maddelerin doğaya vermiş olduğu zarar tüketiciler tarafından fark edildikçe ve tüketiciler bilinçlendikçe doğal malzemelerden üretilen ürünlere talep de o kadar arttı. Makrome ve rafya ipleri içeriğinde herhangi bir katkı maddesi, kimyasal bulunmayan doğal içerikli ürünlerdir. Bu nedenle doğaya zararları bulunmamaktadır. Bu da doğaya dönüşüm çağında daha çok tercih edilmelerini sağlamaktadır.

5-El Emeği

Kişilerin kendi emekleri ile ortaya koymuş oldukları ürünler daha değerli olmaktadır. Kendine özgü bir tasarıma ve değere sahip çantalara sahip olmak isteyen kişiler bu nedenle el örgüsü ürünleri daha çok tercih etmeye başlamıştır. Geçmiş yıllarda varlığını sürdüren el emeklerine verilen değer günümüzde tekrardan trend haline gelmiştir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar