Beslenme Anne Sütünün Kalitesini Etkiliyor

Beslenme Anne Sutunun Kalitesini Etkiliyor
Beslenme Anne Sütünün Kalitesini Etkiliyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Tuncer, emzirme döneminde beslenmenin bebek ve anne sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Anne sütünün diğer sütlere göre daha az protein ve mineral içermesiyle bebeğin böbreklerini yormadığını belirten Tuncer, anne sütü içeriğindeki proteinin doğadaki en kaliteli protein olduğunu belirtti.

Tuncer, anne sütünün bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimine yardımcı olan, güvenilir, ekonomik, doğal ve eşi bulunmaz bir beslenme yöntemi olduğunu söyledi.

Emzirmenin, anne ile bebeğin arasındaki sevgi bağının gelişimini sağladığını ifade eden Tuncer, bu bağın gelişiminin bebeğin ve annenin psikolojik sağlığına da faydalı olduğunu ifade etti.

Emzirme döneminde yetersiz beslenme bağışıklık sistemini zayıflatır

Tuncer, emzirme döneminde annenin beslenmesinin sütün kalitesini ve annenin sağlığını etkilediğine değinerek, “Buna ek olarak bebeğin ideal şekilde gelişiminin devamı için de beslenmenin yeterli ve dengeli olması önemlidir. Emzirme döneminde yetersiz beslenme annenin vücudunda bulunan depoların tükenmesine, kendini yorgun hissetmesine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.” diye konuştu.

Düzenli emzirme denemeleri sütü artırır

Emzirmenin başlangıcı ile sağlıklı emzirmenin, doğum şekline, sayısına, hormonal ve duygusal değişimlere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Tuncer, “Emzirmenin en kısa sürede gerçekleşmesi için annenin bebeğini mümkün olan en kısa sürede emzirmesi gerekmektedir. Böylece annenin süt salgılamasını sağlayan oksitosin ve prolaktin hormonları üretilecek ve süt salınımı uyarılacaktır. Düzenli emzirme denemeleri ile süt, 3-4 günde yeterli miktarda gelmeye başlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bu dönemde kilo vermeye çalışmak hatalı

Tuncer, emzirme döneminde annelerin yaptığı en büyük hatalardan birinin besin çeşitliliğine önem vermemesi olduğunu vurgulayarak, “Genellikle annelerin sebze ve meyve tüketimi ihmal ettiği bildirilmektedir. Buna ek olarak doğum sonrası ağırlık kaybını hızlandırmak için bilinçsizce enerji alımını kısıtlamaktadır.” uyarısında bulundu.

Anne sütü için beslenme dengeli olmalı

Beslenmenin özellikle anne sütünün yağ kompozisyonu ile vitamin ve mineral içeriğini etkilediğine dikkat çeken Tuncer, “Günlük beslenmede tüm besin gruplarına yer vermeye özen gösterilmelidir. Emzirme döneminde annenin besin tercihlerinin, ek besinlere başladığında bebeklerin besin tercihlerini etkilediği bildirilmektedir.” dedi.

Tuncer, emzirme döneminde annenin artan enerji ve besin ögesi gereksinimlerinin karşılanması ve kaliteli süt üretiminin sağlanması için yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğunu vurgulayarak, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“-Özellikle bu dönemde tüm besin ögelerine gereksiniminin arttığı göz önüne alınarak besin çeşitliliğine önem verilmesi gerekmektedir.

-Süt üretimi nedeniyle günlük enerji gereksiniminde ortalama 500 kkal artış meydana gelir. Ancak emzirme döneminde enerji gereksinmesi annenin doğum sonrası vücut ağırlığına ve süt üretiminin yoğunluğuna göre belirlenmelidir. Bunun yanı sıra ilk 6 aylık dönemde çok düşük enerjili beslenme programları yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabileceğinden uygulanmamalıdır.

-Enerjinin artışıyla birlikte protein gereksiniminde de artış meydana gelmektedir. Bu gereksinme karşılanmadığı takdirde anne dokularındaki protein miktarı azalmakta ve bu durum anne sağlığını bozabilmektedir. Bu nedenle protein bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri, tavuk balık ve kırmızı et gibi hayvansal protein kaynakları ile birlikte kuru baklagiller ve yağlı tohumlar gibi bitkisel protein kaynaklarından da yararlanılmalıdır.

Haftada iki kez balık tüketilmeli

-Doymuş ve çoklu doymamış yağ asitleri anne sütünün içeriğinde bulunan temel yağlardandır. Emzirme döneminde alınan çoklu doymamış yağ asitleri anne sütünde de bu yararlı yağların miktarını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin beyin gelişiminde önemli rol oynayan omega-3 yağ asitlerini de ihmal edilmemelidir.

-Emzirme döneminde annenin sıvı gereksinimi de artış göstermektedir. Bu dönemde salgılanan süt miktarı için önerilen sıvı tüketimi 2,5-3 litredir. Anne sütünün devamlılığı için annenin susuz kalmaması, emzirirken yanında mutlaka su bulundurması gerekmektedir.”

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar