İki Çinli Genç ’Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması’nı Kazandı

Iki Cinli Genc Yilin Astronomi Fotografcisi Yarismasini Kazandi
İki Çinli Genç ’Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması’nı Kazandı

Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nin düzenlediği ve astronomi alanındaki ‘Oscar’ ödülü olarak bilinen Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması’nı kazananlar belli oldu. 14 yaşındaki Yang Hanwen ve Zhou Zezhen, “Andromeda Gökadası: Komşu” isimli fotoğrafıyla 16 yaş ve altındakiler kategorisinde şampiyon oldu.

Yarışmanın jüri ekibi, iki gencin fotoğrafını şöyle değerlendirdi: “Andromeda Gökadası’nın çok doğal görünen bir görüntüsü. Bu, genç fotoğrafçıların mükemmel çekim seviyesini gösterirken fotoğrafı işlemedeki olağanüstü yeteneklerini sergiledi.”

Çin Medya Grubu, Yang Hanwen ve Zhou Zhenze ile röportaj yaptı. Yang, Zhou ile astronomi çekimi hobisi için internet üzerinde tanıştığını hatırlattı. Fotoğraf çekiminden sorumlu olduğuna işaret eden Yang, Zhou’nun fotoğrafı bilgisayarda işlediğini söyledi.

Yang, Andromeda Gökadası veya Messier 31 (M31), Samanyolu’nun en yakın ve en büyük komşularından biri olduğunu kaydetti. Memleketine döndüğünde yıldızlarla dolu gökyüzüne hayran kaldığı için astronomi fotoğrafçılığını öğrenmeye başladığına dikkat çeken Zhou, bu kez fotoğrafın bilgisayarda işlenmesinden sorumlu olduğunu belirtti

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar