İlk Yardımı Bilmek Hayat Kurtarıyor

Ilk Yardimi Bilmek Hayat Kurtariyor
İlk Yardımı Bilmek Hayat Kurtarıyor

İlk yardım bilmeden kulaktan dolma bilgilerle müdahalenin yanlış olduğunu belirten Uz. Dr. Gülçin Güngör Olçum, ilk yardım hakkında bilgiler verdi.

Uz. Dr. Gülçin Güngör Olçum, ilk yardımın hayat kurtardığının altını çizerek “Günlük yaşantımızda herhangi bir durumda ve zamanda bildiğimiz, uyguladığımız veya yardıma ihtiyacı olan kişiye yanlış taşıma, pozisyon vermekten kaçınarak güvende tuttuğumuz her durumda sakatlığın, ölümün önüne geçilmesi mümkün olur” açıklamasında bulundu.

İlk yardımın acil tıp uygulaması ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Uz. Dr. Olçum, acil tıp uygulamasının bu konuda eğitim almış doktor ve sağlık personeli tarafından (hemşire, paramedik gibi) tarafından yapıldığına dikkat çekti.

Uz. Dr. Olçum, bu durumu şöyle bir örnekle açıklıyor:

“Bir trafik kazasında eğer ilkyardımcı da araç içindeyse kendi sağlık durumunu kontrol ettikten sonra, kaza bölgesinde güvenli alan oluşturması yeni kazaların olmasının önüne geçer. Ağır kanamalı olan bir kazazedenin küçük sıyrıkları olana göre önceliği olduğunun bilinmesi ile kanamalı hastanın ölüm, sakatlığının önüne geçilmesine yardımcı olunur.”

Olçum, eğitim almadan müdahalede bulunmanın ölümle sonuçlanabileceğini vurguluyor.

Uz. Dr. Olçum’a göre, ilk yardım bilmeden, bu konuda herhangi bir eğitim almadan yapılan uygulamalar, kişinin sakatlanmasına ve hatta ölümüne bile sebebiyet verebiliyor. Nabız (kalp atımının) kontrolünün nasıl yapılacağını bilmeden yapılacak bir kalp masajı kişinin kalp ritminin bozulup ölümüne neden olabiliyor. Ya da bir kazazedeye uygun pozisyon verme ve taşımanın nasıl yapılması gerektiğini bilmeden yanlış yapılan müdahale sonucu hasta felç kalabiliyor.

Uz. Dr. Olçum, bu nedenle ilk yardım eğitiminiz yoksa müdahale etmek yerine ilk yardım eğitimi almış kişinin rahat ortamda çalışmasını sağlamanın, çevreden gereksiz müdahaleleri ve kargaşayı önlemenin çok önemli olduğunu söylüyor

. İlk yardımın küçük travmalardan çok ciddi hayati tehlikeye neden olabilecek durumlara kadar hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkabildiğini belirten Uzm. Dr. Olçum, “Bu gibi durumlarda ilk yardım konusunda bilgi ve deneyimimiz olması, gerek kendimiz için gerekse diğer bireyler için yapılacak her doğru müdahalede yaşam ve sakatlık/ ölüm çizgisinde önemli bir adım atmayı sağlar” dedi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar