Dizüstü Bilgisayar Neden Yavaş, Ne Yapmalıyım?

Dizustu Bilgisayar Neden Yavas
Dizustu Bilgisayar Neden Yavas

Yeterli RAM veya performans yok

Yavaş donanım, hangi oyunları çalıştırmayı planladığınıza bağlı olarak düşük performans anlamına gelir. Örneğin GTX 1650, Intel Core i5 ve 8 GB, zorlu oyunlarda en yüksek ayarlarda size asla maksimum performansı vermeyecektir.

Veya performans darboğazına neden olan CPU ve GPU kombinasyonu olabilir. Güçlü donanıma sahip olma sorunu da var, ancak RAM çoğu zaman yeterli olmuyor. Her dizüstü bilgisayarın kendi RAM kullanılabilirliği vardır, dizüstü bilgisayarınızın ne kadar belleği desteklediğini zeto.ua gibi kataloglardan öğrenebilirsiniz, dizüstü bilgisayarınızla uyumlu RAM’e bakmak için dizüstü bilgisayar modelini bilmeniz yeterlidir.

Eski grafik sürücüleri veya sorunları

Hatalı veya eski grafik sürücüleri oyun dizüstü bilgisayarınızın performansını yavaşlatabilir. Hatalı grafik sürücüleri, özellikle ciddi performans düşüşlerine ve çökmelere neden olabilir. Örneğin, bazı AMD Radeon 5700 XT sürücüleri, güçlü bir kart olsa bile oyun oynarken ekran titremesine ve düşük FPS’ye neden olur.

Eski bir grafik kartı sürücüsü de yavaş oyun performansına neden olabilir. Grafik kartı, geçmişte optimize edilmiş olmasına rağmen gelecekte görünmeyecek. Bu nedenle, grafik sürücüleri her ay veya yılda bir piyasaya sürülür.

En yeni grafik kartını yüklemek, grafik kartının performansını mevcut oyunları düzgün bir şekilde işleyebilene kadar optimize eder. Sürücüler, oyun dizüstü bilgisayarınızın yavaş olmasının nedeni olabilir.

Aşırı ısınma

Yavaş bir oyun dizüstü bilgisayarının bir başka nedeni de aşırı ısınmadır. Zorlu oyunları çalıştırmak için çok fazla performans ve güç gerekir.

Sıcak dizüstü bilgisayar ve yavaş performans

Ve makineler özellikle ağır yükler altında çalışırken çok fazla ısı üretilir. Soğutma sisteminiz arızalıysa ve ekipman belli bir sıcaklığa kadar ısınıyorsa. Performans düşer.

Sıcaklık düşük bir seviyeye ulaşır ulaşmaz. Verimlilik, tehlikeli bir sıcaklığa ulaşana kadar tekrar artar.

Başka bir deyişle, CPU ve GPU sıcaklıkları, yüksek sıcaklıkları düşürecek şekilde ayarlanmıştır. Ve dizüstü oyun bilgisayarınız sürekli olarak yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa. Performans yavaş veya puanın altında olacaktır.

Çok fazla kötü amaçlı yazılım

Şişirilmiş yazılım önemsiz kabul edilir ve bazen dizüstü bilgisayarınızı yavaşlatır. Kötü amaçlı yazılımların çoğu arka planda çalışır ve bu da daha yavaş performansa neden olur.

Bir parazit gibi görünüyor. Windows, kötü amaçlı yazılım dağıtımında büyük bir suçludur.

Eski ekipman

Eski donanım kullanıyor olabilirsiniz. Yazılım çok hızlı bir şekilde giderek daha talepkar hale geliyor. 3-5 yıl önce yazılımları çalıştırmak için gereken donanım, günümüzde birçok oyun ve yazılım için yeterli olmayabilir.

Çünkü mevcut yazılım, eskisinden daha yüksek sistem gereksinimlerine sahiptir. Yeni yazılımın bir ton özelliği var. Bu, birkaç yıl önce üretilen ekipmanın doğru çalışmasını zorlaştırır.

Dizüstü bilgisayarınızın yavaş çalışmasını nasıl durdurabilirsiniz?

  1. Sürücülerinizi güncelleyin
  2. Sürücülerinizi en son sürüme güncelleyin. Çoğu durumda, bu çözüm performans sorununu çözer. Eski sürücüler performans düşüşlerine ve çökmelere neden olabilir.

Grafik sürücüleri nasıl güncellenir

Peki ya bunlar en son sürücülerse? Sadece sürücü güncellemelerini geri alın. Bu çözüm bozuk sürücüler için çalışır. Sürücülerinizi günceller veya geri alırsınız.

Aşırı ısınmayı çözün

Oyun dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasının pek çok nedeni var. Yüksek sıcaklıklar, sıcaklıkları düşük tutmak için performansta ciddi bir düşüşe neden olur.

Sorunu gidermek için aşağıda birkaç soru bulunmaktadır.

Termal macun sürdünüz mü?

Dizüstü bilgisayar kirli veya tozlu mu? Tozlu bir dizüstü bilgisayar, soğuk havanın girmesini ve sıcak havanın çıkmasını zorlaştırır.
Performansı ve sıcaklıkları iyileştirmek için saat hızını düşürmeyi ve GPU ve CPU voltajını düşürmeyi de deneyebilirsiniz.

RAM’inizi veya performansınızı yükseltin

RAM miktarını artırmak her zaman performans üzerinde gözle görülür bir etkiye sahiptir. Çalıştırmak istediğiniz oyunlar için önerilen gereksinimleri karşılayan yeni donanım satın almayı da deneyebilirsiniz.

Hız aşırtma, performansı artırmanın başka bir yoludur. Ancak oyun dizüstü bilgisayarınızın iyi bir soğutma sistemine sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü performans ne kadar yüksek olursa, o kadar sıcak çalışır.

Gereksiz yazılımlardan kurtulun

Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak, Windows’u yüklemenin ilk adımı olmalıdır. Bu, arka planda hiçbir uygulamanın veya programın çalışmamasını sağlar. Ayrıca, mevcut programa veya göreve daha fazla donanım kaynağı tahsis edilecektir.

Yeni bir oyun dizüstü bilgisayarı edinin

Birkaç yıl önce bir oyun dizüstü bilgisayarı satın aldıysanız. O zaman yükseltme veya değişiklik zamanı. Oyunların gereksinimleri zaten değişti, bu nedenle dizüstü bilgisayarı iyileştirmeniz gerekiyor.

Oyun dizüstü bilgisayarını uzun süre kullanmak için. En azından 3-5 yıl içinde hala güçlü olacak. Sadece güncellemeniz gerekiyor. Bu şekilde gelecekte güvenilir hale getireceksiniz.

Günceleme: 29/11/2022 22:37

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar