Bulut Hizmetlerini Yönetmek için En İyi Uygulamalar Nelerdir?

cloud hizmetleri
cloud hizmetleri

Teknolojinin ilerici gelişimi bize birçok kolaylık ve yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bunların arasında, birçok işlemi aynı anda ve kısa sürede gerçekleştirebilen yeni ve daha yeni cihazlar, hızlı veri aktarımı, yapay zekanın gelişimi ve tabii ki güvenli ve verimli veri depolama olarak ayırıyoruz. İkincisi, sözde bulut bilişime, yani bulut bilişime dahildir. Bu, şirketi yönetmek için bize birçok fırsat sunan veya sıradan insanlar için özel bilgilere erişimi önemli ölçüde kolaylaştıran, verileri depolamak için sanal bir yerden başka bir şey değildir.

Bulut hizmetleri – yenilikçi bir BT çözümü

2022’de, pandemi bizi önemli ölçüde sınırladıktan sonra, çoğumuz uzaktan çalışmaya veya öğrenmeye geçmek zorunda kaldığımızda, teknolojik gelişmeyi ve sanal yardımların bize açtığı fırsatları takdir etmeye başladık. Bunlar arasında, çeşitli veri ve bilgilere birçok yerden ve farklı kişiler tarafından erişim talebi yoğun bir şekilde artmıştır. Bulut hizmeti yönetimi tam da bunu yapmanızı sağlar. Başlangıçta veriler yalnızca bilgisayar sabit disklerinde ve fiziksel sunucularda depolanırken, ofis dışındaki yerlerden erişimleri sınırlandırılırken, şimdi tamamen farklı bir gerçek ortaya çıktı. Veri ve bulut hizmetleri, bunlara dünyanın herhangi bir yerinden ve farklı kişiler tarafından erişilmesini ve bu tür bilgilerin verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar. 2022 yılı, yalnızca genel kullanılabilirlik olasılığı nedeniyle değil, bulut hizmetlerini giderek daha popüler hale getirecek. Geleneksel, fiziksel bir şekilde tutulursa kapasitesi önemli ölçüde sınırlanacak olan çok büyük miktarda veriyi depolama yeteneği sağlarlar. Ayrıca, bulut hizmetleri o kadar güvenli ve şifrelidir ki, hassas veya yakından korunan bilgileri kolayca depolayabiliriz (daha büyük kuruluşlarda olduğu gibi). Bu tür bulut hizmetlerine erişim, açık veya kapalı (özel) olarak ayrılabilir veya hibrit bir bulut oluşturabiliriz (tüm kullanıcılar için kullanılabilir bir parçaya sahip olmak ve yönetim için ek sektörler sağlamak).

Bulut hizmeti türleri ve kullanımları

Bulut bilgi işlem, yani bulut hizmetleri, şu şekilde ayırt edilebilir:

  • Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) – tamamen yapılandırılmış bir sunucu, İnternet erişimi olan bir cihazı (Dropbox, iCloud, Google Drive) kullanarak bölgesel olarak sınırsız erişim sağlar.
  • Hizmet Olarak Platform (PaaS) – esas olarak geliştiricilere yönelik işletim sistemi yönetimi (Windows Azure, Amazon Web Services).
  • Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), yalnızca kullanıcının kendisinin sağlaması gereken yazılım, uygulama ve sürücülerden yoksun bir donanım altyapısıdır (sunucular).

Bulut hizmetleri, bir sanal disk işlevini yerine getirmekle sınırlı değildir. İnternet bağlantısının sunduğu olanaklar ve ağa veya internete bağlanabilen herhangi bir cihaza (bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon) erişim sayesinde grup görüşmeleri (Zoom, Google Hangouts) yapabilir, şirket (elektronik tablolar, muhasebe programları, veri modelleme) ve veri kopyalarının oluşturulmasını sağlayın (ekipman veya elektrik tesisatı arızası durumunda çok faydalıdır).

Bulut hizmetleri hakkında daha fazla bilgi şu adreste bulunabilir: https://bluesoft.com/competence/cloud/.

Günceleme: 29/11/2022 21:17

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar