Çin, Asya’da Doğrudan Yabancı Yatırımların İlk Adresi Olmayı Sürdürüyor

Cin Asyada Dogrudan Yabanci Yatirimlarin Ilk Adresi Olmayi Surduruyor
Çin, Asya’da Doğrudan Yabancı Yatırımların İlk Adresi Olmayı Sürdürüyor

Küresel düzlemde doğrudan yabancı yatırımların Asya-Pasifik istikametinde akışı, KOVID-19 dönemi öncesindeki düzeyine ulaşacak ölçüde canlanmayı sürdürüyor. Bu çerçevede Çin, Asya Kalkınma Bankası’nın açıkladığı bir yayına göre, Asya’da doğrudan yabancı yatırımların birinci destinasyonu olmaya devam ediyor.

Asya ekonomik entegrasyonunun 2023’teki durumuna ve perspektiflerine ilişkin rapor, Asya-Pasifik bölgesine yönelik doğrudan yabancı yatırım hacminin 2021’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 64,3 oranında arttığını gösterdi. Bu tutar, dünya bütününde dışarıya yapılan toplam doğrudan yabancı yatırımların yüzde 40 kadarını oluşturmuştu. Bu bağlamda da Çin, tüm dünyadan Asya’ya yönelen doğrudan yabancı yatırımların birinci destinasyonu olmuştu.

Buna koşut olarak Asya’dan çıkan yatırımlar da, 2021 yılında yüzde 15,2 oranında yükseldi. Ancak rapora göre, doğrudan yabancı yatırım akışı, küresel konjonktürün belirsizliği dikkate alındığında 2022 yılında düşmüş olabilir. Bu arada Asya’nın, mevcut şirketlerinin performansı göz önüne alınarak doğrudan yabancı yatırım çekme kapasitesinin yüksek olduğu belirtiliyor. Nitekim bunlar, 2020 yılında bir düşüş yaşadıktan sonra 2021’de 2019’daki düzeylerini yine aştı.

Günceleme: 08/02/2023 19:00

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*