Bitcoin fiyatları, bankacılık krizi ve Fed faiz oranı görünümü arasında 27.000 doların üzerine çıktı

bitcoin

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin , 10 Mart ile 17 Mart arasındaki haftada %36,06 artışla Cuma günü Hong Kong’da saat 19:00’da 26.795 ABD dolarından işlem gördü. Ether aynı dönemde %26,67 artışla 1.750 ABD Doları’na yükseldi.

Ancak hisse senedi piyasaları, ABD bankacılık sisteminde çatlakların ortaya çıktığına dair korkular nedeniyle çalkantılı (yetersiz ifade edilen) bir hafta geçirdi .

Bir önceki hafta, Silvergate Bank’ın bir banka tasfiyesinin ardından gönüllü tasfiyeye girmesi ve hisselerinin düşmesiyle başladı. Düzenleyiciler daha sonra panik ve sistemik bir banka iflası riskinden kaçınmak için teknoloji ve kripto endüstrilerine borç veren iki büyük kuruluş olan Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ı hızla kapattı .

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, devralmaları başlatmak üzere Başkan Joe Biden’dan onay almak için 11 Mart hafta sonu Beyaz Saray’la temasa geçmesi yeterince ciddiydi. Hazine daha sonra diğer ağır sikletler, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi ile ortak bir bildiri yayınlayarak ABD bankalarına bir destek sağlayacaklarını garanti etti.

Biden, tüccarlar diğer ABD bölgesel bankalarının hisselerini aşağı çekerken hafta boyunca aynı mesajı tekrarladı. Küresel yatırım bankası Credit Suisse yalpalamaya başlayınca ve Swiss National Bank’tan 54 milyar ABD doları tutarında bir cankurtaran halatı geldiğinde odak noktası Avrupa’ya kaydı. ABD tarafında, 11 finans kurumu, hisse fiyatı düştükten sonra First Republic Bank’a 30 milyar ABD doları enjekte etmek için adım atmak zorunda kaldı.

Yanlış odak?

Bankacılık sektöründe yayılan sıkıntılara rağmen, Bitcoin dirençli kaldı ve 10 Mart’ta yalnızca kısa bir süre için 19.654 ABD Dolarına düştü, ertesi gün 20.000 ABD Doları seviyesini geri kazandı ve ardından hafta boyunca daha da yükseldi.

Yatırım yönetimi devi Ark Invest’in kurucusu ve CEO’su Cathie Wood, “ABD bankacılık sistemi, bölgesel bankaları tehdit eden banka hücumlarına yanıt olarak dururken, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto ağları bir ritmi atlamadı” diye tweet attı . .

Kripto platformlarındaki son düzenleyici kısıtlamaların ortasında , Wood görünüşe göre bu noktayı eve götürmekten kendini alamadı:

“Merkezi olmayan, şeffaf, denetlenebilir ve iyi işleyen finansal platformları merkezi başarısızlık noktaları olmadan engellemek yerine, düzenleyiciler, geleneksel bankacılık sisteminde ortaya çıkan merkezi ve opak başarısızlık noktalarına odaklanmalıydı.”

Kripto yatırım firmasının kurucusu ve CEO’su James WoDFG, Wood’un düşüncelerini paylaşıyor.

Wo, bir LinkedIn yanıtında “Piyasanın geleneksel finansa olan güveni azaldı ve bu da fonların kripto pazarına kaymasına yol açtı” diye yazdı. Bitcoin “alternatif bir varlık olarak üstün risk ve enflasyon direncini gösterdi ve ana akım tarafından daha fazla tanınacak” dedi.

Bitcoin daha sonra 26.000 ABD dolarının üzerine çıktı.Şubat ayında yıllık enflasyon oranının %6’ya düştüğünü gösteren ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) açıklanmasının ardından Salı günü damgasını vurdu.

Bununla birlikte, Bloomberg Intelligence’ın kıdemli piyasa yapısı analisti Jamie Douglas Coutts, Bitcoin’in rallisinin CPI okumasından değil, gerçekten ABD bankacılığındaki depremden kaynaklandığını söyledi.

“Bitcoin, ABD bankacılık sisteminin başının belada olduğunun netleştiği geçen Cuma gününden bu yana güçlü bir şekilde yükseliyor. Gerçek hikaye, o zamandan bu yana %25’lik ralli. TÜFE baskısında 26.000 ABD Dolarına çıkan artış gürültü, çünkü rakam beklentilerle aynı çizgide geldi ve hızla 25.000 ABD Dolarının altına düştü – teknik açıdan kritik derecede önemli olduğuna inandığım bir seviye,” diye yazdı Coutts Forkast’a .

Riskten korunma

Kurucu ortağı Slava DemchukAMLBotKripto kara para aklamayı önleme yazılımı geliştiricisi , Bitcoin’in rallisini yatırımcıların hedge etmesine bağladı.

Demchuk, “[Bitcoin’in rallisi], Bitcoin veya Ethereum gibi dijital varlıkların gözetim dışı potansiyelinin yaygın olarak tanınmasından değil, geleneksel finansal sistemlere karşı koruma aracı olmasından kaynaklanıyor” diye yazdı.

Bonnie Cheung, strateji başkanı Laboratuvar GöndermeWeb3 iletişim protokolleri geliştiren bir yazılım firması olan Global hükümet müdahalelerinin Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi.

“İsviçre hükümetinin Credit Suisse’i destekleme yönündeki hızlı hamlesi kesinlikle piyasaya önümüzdeki haftalarda tutunabileceği bir zeytin dalı verdi. Bu, ABD hükümetinin eylemiyle birlikte şimdi bir emsal oluşturdu” dedi Cheung.

“Beklenti, hükümetlerin önümüzdeki birkaç hafta içinde herhangi bir büyük bankacılık krizinin ortaya çıkması durumunda baskın yapmaktan çekinmeyecekleri. Bu, yükseliş hissini daha da ateşleyecek ve Bitcoin’i yeni zirveleri test etmeye itecek anlatıyı oluşturacak,” diye yazdı Cheung.

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu, Cuma günü Hong Kong’da 19:00’da bir hafta önceki 923 milyar ABD dolarından %23 artışla 1,14 trilyon ABD dolarına ulaştı.CoinMarketCapveri. Bitcoin’in 520 milyar ABD doları piyasa değeri, pazarın %45,2’sini oluştururken, Ether’in 215 milyar ABD doları, %18,7’sini oluşturuyor.

En çok kazananlar: CFX, STX %100’ün üzerinde artış

Çin’in tek halka açık blok zinciri Conflux Network’ün yardımcı token’ı CFX, CoinMarketCap’te listelenen piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında bu haftanın en çok kazananı oldu. CFX hafta boyunca %105,99 artarak 0,317 ABD dolarından işlem gördü.

Belirteç, Conflux’tan sonra ivme kazanmaya başladı ilan edildi KuCoin Ventures protokole 10 milyon ABD doları yatırım yaptı. Conflux da tanıtıldı CNHC, sınır ötesi ödemeler için bir CNH stablecoin.

Bitcoin’in akıllı sözleşme katmanı olan Stacks’in yerel belirteci olan STX, %100,13 artışla 1,09 ABD Doları’na çıkarak haftanın ikinci en büyük kazananı oldu.

Token, yaklaşmakta olan hard forku Stacks 2.1’in piyasaya sürülmesinden sonra artan bir ilgi gördü.ilan edildi20 Mart için. Yükseltme, merkezi olmayan madencilik havuzları, geliştirilmiş köprüler sunarak Stacks ve Bitcoin arasında daha güçlü bir bağlantı oluşturmayı ve Stacks’e özgü varlıklar arasında uyumluluğu mümkün kılmayı amaçlıyor.sıra sayıları– ve Bitcoin cüzdanları.

Gelecek hafta: Bitcoin 28.000 ABD dolarına mı çıkıyor?

Coutts, “Şu anda, yatırımcıların zihninde sistemik risk ön planda ve merkezde” diye yazdı. “Bu bankacılık krizi ABD’de başlamış gibi görünse de, Avrupa’da Deutsche ve Credit Suisse ile ilgili durum yıllardır yavaş hareket eden bir tren kazası oldu” dedi.

“Kısa vade benim gücüm değil ama haftalık kapanışı 25.000 doların üzerinde bitirirsek, model rejimimi yükselişe göre ayarlamak zorunda kalacağım çünkü bu, 2022’nin ortalarında başlayan bir dip sürecini ve yeni bir boğa döngüsünü tamamladığımızın bir işareti olacaktır. devam ediyor,” diye ekledi Coutts.

DFG’den Wo, ABD’deki makroekonomik eğilimlerin, yaklaşan faiz oranı artışlarının ve küresel bankacılık sıkıntılarının önümüzdeki haftalarda geleneksel ve kripto pazarlarının ana belirleyicileri olmaya devam edeceğini söyledi.

Blockchain altyapı geliştirme firmasının baş teknik sorumlusu Kadan Stadelmannkomodo, ABD’deki kırılgan ekonomik ortamın şu anda Bitcoin fiyatlarının ana itici gücü olduğunu söyledi.

“Federal Rezerv, trilyonlarca dolarlık bir parasal genişleme programı başlattı, 26 Mart 2020’de asgari banka rezervlerini %10’dan %0’a düşürdü ve bizi, insanları alternatif yollar aramaya iten enflasyonla mevcut savaşa soktu. zenginliği korumak için. Bitcoin önemli bir seçenek haline geldi” diye yazdı Stadelmann.

“Bitcoin şimdilik 30.000 ABD Doları seviyesine kadar herhangi bir direnç görmeyecek. Credit Suisse gibi sistemik olarak önemli bir banka çökerse, piyasayı 9.000-13.000 ABD dolarına kadar düşürebilir” dedi.

“2020’de piyasalar çöktüğünde, Bitcoin toparlanan ilk emtialar arasındaydı. Stadelmann, Bitcoin’in hala tüm zamanların en yüksek seviyelerinin oldukça uzağında olduğunu ve özellikle Fed rotayı tersine çevirip başka bir niceliksel genişleme programına başlarsa, hızla ikiye katlanarak eski zirvelerini geri alabilir” dedi.

Kazanmak için oyna oyununun kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Mayank ShekharTek Dünya Ulusu, Bitcoin’in giderek daha fazla bir değer deposu olarak algılandığını ve önümüzdeki hafta 21 ve 22 Mart’taki faiz oranlarıyla ilgili Fed toplantısına kadar 24.000-27.000 ABD Doları arasında işlem görmesini beklediğini söyledi.

Merkezi olmayan kripto borsasında ortaklıklar başkanı Aziz KenjaevGammaX Borsası, Fed’in faiz kararı öncesi kripto piyasasının soğumasını bekliyor.

“Fed’in oranları 25 baz puan artırması bekleniyor, bu tahminin üzerindeki herhangi bir rakam, ABD doları için güçlü bir düşüş hissi ve Bitcoin için güçlü bir yükseliş hissi olarak hareket edecek. Bu bağlamda, Bitcoin’in önümüzdeki hafta 28.100 ABD Dolarına ulaşmasını bekliyorum.”

 

Günceleme: 18/03/2023 11:18

Benzer Reklamlar