Rusya’da Akkuyu NGS 4. Güç Ünitesi İçin Güvenlik Sistemi Tank Üretimi Başladı

Rusyada Akkuyu NGS Guc Unitesi Icin Guvenlik Sistemi Tank Uretimi Basladi
Rusya’da Akkuyu NGS 4. Güç Ünitesi İçin Güvenlik Sistemi Tank Üretimi Başladı

Rusya’da, Akkuyu NGS 4. Güç Ünitesi için acil durum aktif bölge soğutma sistemi (ADSS) hidrolik tank üretimine başlandı. ADSS tankları, güvenlik sisteminin en önemli unsurlarından biridir. Personel müdahalesi ve harici güç temin kaynakları kullanılmadan çalışan NGS ek koruma mekanizmalarına aittir. Yapı, her biri 75 tonluk dört tanktan oluşuyor. Tanklar karbon çeliğinden yapılmıştır ve çapı 3 metrenin üzerinde olan üç omuz halkası içerir. İşletim esnasında her tankta 60 metreküp sulu borik asit çözeltisi bulunmaktadır. Soğutma sistemi, acil bir durumda ortaya çıktığında artık ısının reaktörden güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlar.

Genel Müdür Birinci Yardımcısı – Akkuyu NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, ADSS hidrolik tanklarının üretimine başlanması hakkında şunları söyledi: “Akkuyu NGS için ekipman üretimi, AKKUYU NÜKLEER çalışanları ve Rus meslektaşlarının koordineli çalışması da dahil olmak üzere, proje dokümantasyonu ve inşaat programına uygun olarak ilerliyor. İmalattan sonra soğutma tankları, ekipmanın son kontrolünün önemli aşamalarından biri olan hidrolik teste tabi tutulacaktır. Tanklar daha sonra dördüncü güç ünitesinin reaktör binasına yerleştirilmek üzere Türkiye’deki sahaya iletilecektir.”

Türkiye’deki ilk NGS’nin inşasında, Rusya’nın bu tür reaktörlerle çalışma ile ilgili uzun yıllara dayanan deneyimi temelinde, en modern ve en güvenli VVER-1200 teknolojisi kullanılmaktadır. Rusya ve Belarus’ta Akkuyu NGS için 5 referans güç ünitesi çalışmaktadır. Bu teknolojiyi kullanan 34 reaktör ise 11 ülkede yapım aşamasındadır.

Günceleme: 30/03/2023 16:13

Benzer Reklamlar