Trenle Ankara – İzmir arası 630 kilometreye olacakTrenle Ankara – İzmir arası 630 kilometreye olacak : İzmir’in Ankara’ya yüksek standartlı bir demiryolu hattı ile bağlanması amacıyla hazırlanan proje, bu yıl içinde ihale edilecek. 2006 yılında yapımına başlanması planlanan hatla ilgili olarak DLH Genel Müdürlüğü eski projedeki bazı kriterlerede bağlı olarak yeni bir proje hazırlıyor.

Hazırlanan yeni proje ile Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik demiryolu hattı 630 kilometreye düşürülerek ulaşım büyük ölçüde kısaltılacak. Ankara-İzmir hattı Eskişehir ve Manisa’ya uğramayacak.

Eskişehir’e uğramadan Polatlı’dan direkt Afyon’a, yolcu trenleri için de Manisa’ya uğramadan Turgutlu’dan direkt İzmir’e bağlanacak. Hazırlanmakta olan yeni proje ile tünel uzunlukları kısaltılarak demiryolunun maliyetinde de büyük tasarruf sağlanacak.

Polatlı-Afyon-Uşak-Alaşehir-Turgutlu olarak projelendirilen yeni hat Turgutlu’da iki ayrı kola ayrılacak. Sadece yolcu taşımacılığı için kulanılacak hat Turgutlu-Kemalpaşa-Ulucak üzerinden İzmir’e gidecek. Yük ve yolcu taşınmasına yönelik demiryolu hattı ise mevcut Turgutlu-Manisa-Menemen güzergahını izleyerek İzmir’e kadar uzanacak.

Ankara – İzmir arası demiryolu revizyonu ile ilgili DLH tarafından hazırlanan Proje Tanıtım videosu.