Egeray Temel Atma Töreni İzmir Karşıyaka Tren İstasyonunda Yapıldı

Egeray Temel Atma Töreni İzmir Karşıyaka Tren İstasyonunda Yapıldı : 03.03. 2006  tarihinde Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin temel atma töreni, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılımıyla İzmir Karşıyaka tren istasyonunda yapıldı.


Ülkemizin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in kentiçi toplu taşımacılığa çağdaş çözüm üretmek amacıyla, Ulaştırma Bakanlığı, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dev bir projeye imza atıldı.

Proje çerçevesinde TCDD; banliyö hattını çift hatta çıkartarak, çift hatlı 79 km’lik Aliağa Menemen Basmane ve Alsancak Cumaovası hattında elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurdu; alt yapı eksikliklerini giderdi; hattı ihata altına aldı; Egekent 2 ve Ulukent istasyonlarını metro standardında yeniden inşa etti. TCDD, yaklaşık 5 yıl boyunca bu kesimi, yolcu ve yük taşımacılığına kapattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de, 5.2 km’lik iki adet tünel, 25 istasyonun yeniden inşası, 25 adet karayolu alt ve üst geçiti ile bakım-onarım ve aktarma merkezleri inşaatlarını gerçekleştirdi.

Banliyö sisteminin işletilmesinden sorumlu olmak üzere, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAN A.Ş’yi kurdu. Proje için 99 adet vagondan oluşan 33 dizi araç yurt dışından satın alındı.

Türkiye’nin havalimanı bağlantılı en uzun banliyö sistemi olan İZBAN; Kuzeyden Aliağa’dan başlayarak, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Alsancak, Şirinyer, Gaziemir, Adnan Menderes Havaalanı ve Cumaovası’na kadar toplam 31 istasyon ile günde 550 bin yolcuya hizmet verecek.

Metro sistemiyle Alsancak-Aliağa arası 60 dakika, Alsancak-Cumaovası arası 26 dakika olmak üzere, toplam 86 dakikaya indi.

Ayrıca bakınız: EGERAY Dünyada bir ilk yazımız


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar