Konya – Metro MüjdesiKonya Ulaşım Master Planı’na dahil edilen projeye DPT’den onay çıkması halinde, Konya Metrosu’nun temeli 2007 yılı içinde atılabilecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanı Fatih Yılmaz yaptığı açıklamada, nüfus yoğunluğu sürekli artan Konya’da tramvayın, ulaşım ihtiyacını artık karşılamakta yetersiz kaldığını söyledi.

Kentin metroya kavuşması için planlama çalışmalarına başlandığını ifade eden Yılmaz, “Şu an Ulaşım Master Planı’nda revizyon çalışmaları yapılıyor. Bu çalışma yapıldıktan sonra DPT’nin onayına sunulacak. Ulaşım Master Planı’nda yer almadan DPT onay vermiyor” dedi.

Projeye DPT’den onay çıkması halinde Konya Metrosu’nun temelinin, dünyada Mevlana Yılı ilan edilen 2007 içinde atılabileceğini açıklayan Yılmaz, şunları kaydetti: “Konya Metrosu’nun, etaplar halinde yapılması düşünülüyor. İlk etap nüfus yoğunluğu ve ulaşım ihtiyacının en fazla olduğu kent merkezi ile Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Yerleşkesi arasında olması düşünülüyor. Daha sonra Metro, ihtiyaca göre kentin farklı noktalarına da uzanacak. Ayrıca, mevcut tramvay hattının, üniversite yerleşkesi ve TOKİ Konutları içinden geçirilmesi de yapılan çalışma içinde yer alıyor. Bosna- Hersek Mahallesi ile 2. Organize Sanayi Bölgesi arasında da bir raylı sistem hattı planlanıyor.”

Yılmaz, Konya’nın, modern ulaşım aracı olan metroya mutlaka kavuşacağını belirterek, “Kent merkezi ile Bosna-Hersek Mahallesi arasındaki mesafenin tramvayla halen 1 saatte alınması hoş bir olay değil. Bu sürenin 15 dakikaya inmesi gerekiyor ve umarım kısa süre içinde bu da gerçekleşecek” diye konuştu.

Kaynak: Merhaba Gazetesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.