Dünyanın En Uzun Monorayı Kocaelinde Yapılacak

Dunyanın En Uzun Monorayi
Dunyanın En Uzun Monorayi

Dünyanın en uzun Monorayı Kocaeli’nde yapılacak :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehir içi trafiğini rahatlatmak ve modern bir kent oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği ve dünyanın en uzun ‘Monoray’ projesi için çalışmalar sürüyor. Monoray Projesi, 20 İstasyonlu ve 24 km. uzunluğunda olacak. Yarımca – Çayırköy arasında yapacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın en uzun Monoray’ı olması beklenen projesinde teknik konular masaya yatırıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehir içi trafiğini rahatlatmak ve modern bir kent oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği, ‘Monoray’ projesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda modern kentlerin kullandığı havadan raylı ulaşımı sağlayan projenin teknik konuları, Antikkapı Toplantı Salonu’nda ele alındı.

Büyükşehir Belediyesi, D-100 İzmit Kent Geçiş Projesi, yaya köprüleri ve şehir içi ve transit geçişlere çözüm üretirken, alternatif ulaşım projelerinden olan raylı sistemle havadan işleyen Monoray’ ı Kocaeli’ye kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. 24 km. uzunluğunda ve 20 istasyondan oluşması beklenen dünyanın en uzun Monoray’ı olacak projenin çalışmaların da teknik konuları gözden geçirmek üzere Antikkapı Toplantı Salonu’nda projenin teknik sorumluları toplandı.

Teknik Çalışmalar Yapılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Monoray için yetki almasının ardından projenin teknik konularının görüşüldüğü toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Soydabaş, Başkan Danışmanı Erkan Ayan, Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Yalçın Özön, Ulaşım Daire Başkanı Abdulmuttalip Demirel, Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman, Fen İşleri Daire Başkan Yardımcısı Ali Alpaslan, Kara Ulaşım Müdürü Salih Kumbar, mühendisler ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden öğretim üyeleri katıldı.

Yarımca Çakır Köy Arasında İşleyecek

Tramvay ve raylı sistemlerinin aksine kent içindeki yollarda yer kaplamayan ve yeraltı treni sistemi maliyetinden oldukça düşük olan Monoray Projesi, 20 İstasyonlu ve 24 km. uzunluğunda olacak. Yarımca – Çayırköy arasında yapacak. Kocaeli Monoray projesi altyapıyı bozmadan kent mimarisine uyumlu olarak imar edilebiliyor. Ayrıca çevre dostu olan Monoray, doğal ve tarihi dokuya zarar vermeden, motor ve ray gürültüsü olmadan çalışabiliyor. Yer trafiği ile herhangi bir kesişmesi olmaması ile kesintisiz toplu ulaşımda dünyanın birçok kentinde tercih edilen Monoray toplu taşıma sistemi için çalışmalar devam ediyor.

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar