Kabataş – Bağcılar hattında 37 adet düşük tabanlı tramvay aracı çalışmaya başlıyor

Başkan Kadir Topbaş tarafından ilk örneği basına tanıtılacak olan ve Kabataş – Bağcılar hattında artan yolcu talebini karşılamak üzere satın alınan 37 adet düşük tabanlı tramvay aracının tamamı testlerden geçirildi.


Hizmete gireceklerle birlikte araç sayısı 92’ye çıkacak. Sefer aralığı ise 5 ve 2,5 dakikadan 4 ve 2 dakikaya inecek.

Araçlar, düşük tabanlı olduğundan araç içerisinde herhangi bir basamak veya engel bulunmuyor. Bu sayede engelli yolcular, araçların içinde de rahat hareket edebilecek.

Yolcu ve sürücü bölümleri, klimalar ile iklimlendirildiğinden İstanbullular, mevsim şartlarından olumsuz etkilenmeyecek. Araç içinde yolcu hareket serbestliği açısından optimum koltuk yerleşimi tasarlandı. Araç tasarımında, İstanbul lalesinden esinlenerek ön kabine lale formu uygulandı.

Teknik Özellikler:
Toplam Cer (motor) gücü 600 kW
Maksimum Hız 70km/s
Minimum Acil frenleme ivmesi 2,8m/s
Çarpışmada tampon dayanım yükü 40 ton

En son teknolojik yenilikler İstanbul araçlarında uygulandı.
Cer motorları (elektrikli tahrik motorları) hızlı tren teknolojisinde kullanılan motorlar olup, ilk defa İstanbul’da seri imalat olarak bu tramvayda kullanıldı.

Tam korumalı kabin, olası çarpışmalarda makinisti koruyacak şekilde tasarlandı. Yüksek acil frenleme ivmesi ile daha emniyetli yolcu trafiği hedeflendi.

Araç, sürücünün dikkatini sürekli aktif tutmak üzere son sistem ölü adam tutamağı ile dizayn edilmiş ve makinistin bayılması vs. durumlarda emniyetli olarak aracın durması garanti edilmiştir.

Araçların içi de kapalı devre kamera sistemi ile araç içi güvenlik ve seyahat emniyeti arttırılmıştır. Araçlar, GPS ile hat boyunca takip edilebilecek.

Tarih: 31 Aralık 2010 Cuma
Saat: 13.30
Buluşma Yer: Kabataş Tramvay İstasyonusohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar