Başkentin Banliyö Sistemi Metro Standardına YükselecekYHT, Konvansiyonel Tren ve Banliyö Hatları Ayrılacak ve İleri Demiryolu Sanayisi İçin Bir İştirak Daha Kuruluyor

Başkentray Projesi’nin temelinin atılması ve beton travers fabrikası iştirak anlaşması imza törenleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla 22 Şubat 2011 tarihinde saat 11.00’de Sincan’da gerçekleştiriliyor.

Bilindiği üzere, Ankara-Eskişehir arasındaki YHT seferlerinin talebe bağlı olarak gittikçe artması; testi devam eden ve 2011 yılı içerisinde hizmete açılması planlanan “Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi; yapımı devam eden Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’ nin Eskişehir-Gebze kesiminin 2013 yılında işletmeye açılması, Ankara-Sincan kesiminin yüksek hızlı tren işletmeciliğine uygun hale getirilmesini zorunlu hale getirmiştir.

Diğer taraftan, altyapı inşaatı devam eden Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi de Ankara-Kayaş kesimindeki trafiğin yoğunlaşmasına neden olacaktır. Dolayısıyla. Sincan – Kayaş hattında, YHT, konvansiyonel ve banliyö tren hatlarının birbirinden ayrılması, Başkentray Proje ile banliyö sisteminin metro standardına getirilmesi amaçlanmıştır. Ancak, Başkentray Projesi’nin inşaatı sırasında, trenlerin Ankara Garla bağlantısının sağlanması amacıyla, Ankara-Sincan hattının kuzeyine yeni bir hat yapılması planlanmıştır.

Bu kapsamda, 24 Ağustos 2010’da yapılan ihale sonucunda, toplam 69.680.027 TL bedelle Colin-Savronik- Generale Cons. (GCF) konsorsiyumu ile sözleşme imzalanmıştır. 14 ayda tamamlanması planlanan proje kapsamında; Ankara-Marşandiz arasında 2 hat, Marşandiz-Sincan arasında ilave yeni bir hat, Lale ve Hava Duraklarında karayolu altgeçit inşaatı ve elektromekanik sistemlerin inşaatları gerçekleştirilecektir.

Hızlı Tren Beton Travers Fabrikası Kuruluyor…

TCDD’nin iştirakiyle yerli ve İtalyan ortakla, Beton Travers Fabrikası kurma anlaşması imzalanacak. EUROTEM Adapazarı Hızlı Tren, Çankırı/VADEMSAŞ Modern Demiryolu Makasları Fabrikalarından sonra üçüncü iştirak olan ve Sivas’ta kurulacak fabrikada; hızlı tren, ağır demiryolu, metro hatlarının ihtiyaç duyduğu traversler ile demiryolu için gerekli diğer beton ürünleri imal edecektir. Yurtdışı pazarlara da ihraç yapabilecek fabrika ile teknoloji yoğun bir üretim hedefleniyor.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.