Eskişehir Balıkesir Arası Sinyalizasyon İhalesini Alstom AldıAlstom’dan 89 milyon Euro’luk sinyalizasyon imzası!

Alstom, Eskişehir-Balıkesir hattı modernizasyonunda kullanılacak “Atlas” ERTMS/ETCS sinyalizasyon çözümlerinin temini için 89 Milyon Euro tutarında bir sözleşme imzaladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Eskişehir ile Balıkesir’i bağlayan hat üzerindeki sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri temini için Alstom’la sözleşme imzaladı. Bu 328-km uzunluğundaki demiryolu bağlantısı, aynı zamanda Kütahya’ya da hizmet vermektedir.

Sözleşme yaklaşık 89 milyon Euro tutarındadır ve Alstom tarafından tüm hatboyu, işletmede denenmiş Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ERTMS/ETCS ) 1. ve 2. seviyelerine dayanan “ATLAS” sinyalizasyon sisteminin, “Smartlock” elektronik anklaşmanın ve entegre kontrol merkezi Iconis donanımının tasarımı, imalatı ve teminini kapsamaktadır. Proje kapsamında Alstom, dağıtım ve kesintisiz güç kaynağı sistemlerinin yanı sıra hemzemin geçit sistemleri ile teknik donanım yapılarını da temin edecektir. ERTMS/ETCS araçüstü donanımı ve bununla birlikte Otomatik Tren Durdurma (ATS) hatboyu sistemleri de 27 TCDD lokomotifinde kurulacaktır.

Modernizasyon ve donanım işlerinin 36 ay sürmesi beklenmektedir. Atlas donanımı Alstom’un Fransa’daki Villeurbanne tesislerinde üretilecektir. Yeni donanımlı sistem Kasım 2014 yılında işletmeye alınacaktır.

Bu yeni sinyalizasyon sistemi, TCDD’nin Eskişehir – Balıkesir arası demiryolu hizmetlerini etkin ve kesintisiz bir şekilde yönetmesini sağlayacaktır. Sistem, TCDD trenlerinin ortalama hızının 160 km/saate kadar çıkartılmasını ve güvenliğini iyileştirmek suretiyle hattın kapasitesinin arttırılmasını sağlayacaktır.

Alstom Türkiye çalışanları, Alstom sinyalizasyon uzmanlık merkezlerinin desteğiyle, konvansiyonel demiryolu hatlarının modernizasyonuna ilişkin TCDD yatırım programının gerçekleştirilmesine yönelik katkılarını sürdürecektir. Alstom’un Eskişehir – Balıkesir hattına “ATLAS” ERTMS/ETCS çözümünü tesis etmesi; sınır geçişlerini kolaylaştıracak, hatların işletim kapasitesini arttıracak, trafik emniyetini en üst seviyeye ulaştıracak ve ulaşım süresini azaltacak olan Avrasya demiryolu pazarı homojenliğine yönelik bir başka adımı göstermektedir.

Alstom Transport’un “Atlas” ERTMS Çözümleri

Bu yeni sözleşme, Alstom Transport’un Avrupa’da ortak işletilebilirliğin operasyonel olarak konuşlandırılmasında öncü konumunu güçlendirmektedir. Alstom ERTMS Seviye 2-Uyumlu saha ekipmanları projelerinde %63’lük pazar payına sahiptir. Atlas, ticari hizmette 1.100’den fazla tren ve 40 milyondan fazla katedilen kilometre ile kendini kanıtlamıştır. Avrupa’da ERTMS Seviye 2 altında çalışan her 10 trenden 8’inde Atlas çözümleri kullanılmaktadır. Alstom, şu anda Seviye 2 ERTMS sistemi ile donatılmış ilk çok hızlı hat olan İtalya’nın Roma-Napoli hattı, en geniş donanımlı filo tarafından kullanılan İsviçre’nin Mattstetten-Rothrist hattı ve Koridor C’nin bir parçası olan Hollanda’nın Betuwe Rotası yük hattı dahil olmak üzere 9 Avrupa ülkesinde 30’den fazla ERTMS projesi üzerinde çalışmaktadır.

Bugün 1.200‘ün üzerinde teslim edilmiş trenden 900’den fazlası Alstom ERTMS/ETCS sistemleriyle ticari servistedir. 1.500’ün üzerinde tren de önümüzdeki bir kaç yılda hizmete girecektir.

Alstom Smartlock çözümleri

Smartlock demiryolu trafiğinin güvenliğine katkı sağlar. Bu çözüm altyapı yöneticilerinin etkin denetleme, tam bir güvenlik ve maksimum geri dönüşle operasyonlarını izlemelerini sağlar. 1997 yılından bu yana, 2006 yılında Strasburg kentine teslim edilen Avrupa’nın en büyük unitesi dahil, 17 bilgisayarlı anklaşman kontrol ünitesi Fransa’nın ulusal demiryolu şirketine (RFF) teslim edilmiştir. Mayıs 2009’da Avrupa’nın ilk “super-entegre” merkezlerinden biri İtalya’da Bologna’ya teslim edilmiştir. Merkez, 8 hat, 29 tren istasyonu, 600’ün üzerinde sinyal, 300 makas motoru, 1.400 ana yol ve 1.700 manevra yolununun altyapısını yönetmektedir.

Türkiye’deki Alstom

Alstom Türkiye’deki faaliyetlerine 1950’lerde başlamıştır. Ticaret, mühendislik, hizmet ve imalat alanlarında istihdam ettiği yaklaşık 1200 çalışanıyla Türkiye’nin ekonomisine önemli katkı sağlayan Alstom, enerji ve demiryolu ulaşım altyapısı alanlarında Türkiye’nin önde gelen firmalarındandır.

Alstom, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için 436 lokomotif temin etmiştir. Alstom, 10 yıldan uzun bir süredir şehir ulaşımının gelişimini desteklediği İstanbul’da, şehrin ilk metro hattını (Taksim-4.Levent) inşa etmiş ve 2000 yılından bu yana ticari işletmede olan Metropolis araçlarını tedarik etmiştir. Bugün, halihazırda işletmede olan Citadis tramvaylarının yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş’nin de katılımı ile, inşaat aşamasında bulunan yeni Bağcılar – (Kirazlı) – İkitelli – Olimpiyat Köyü hattı için Ağustos 2007’de sipariş edilen 20 Metropolis metro dizisinin geçici kabulünü başlatmıştır.

Güç üretimi ve iletimi alanlarında anahtar teslimi projeleri yönetme kapasitesine sahip Alstom, ülkedeki en büyük hidroelektrik santrali olan Atatürk Barajı ile birlikte Türkiye’nin kurulu güç üretim kapasitesinin %55’i için temel donanımı sağlamış ve aynı zamanda TEİAŞ’ın kurulu iletim imalatlarının yaklaşık %50’sini de temin etmiştir. Gebze’de bulunan Alstom Grid fabrikası, üretiminin %85’ini ihraç etmekte olup, Türkiye’deki en önemli 500 ulusal şirket sıralamasında her zaman ilk 100’de yer almaktadır.

Reklamlar