Bakan Yıldırım’a hızlı tren için giden dosyada hangi sorular vardı?

Bakan Yıldırım’a hızlı tren için


giden dosyada hangi sorular vardı?

Tamamlandığında;

Bursa’nın en büyük projelerinden biri olacağı aşikar hızlı trenin.

Ne var ki Bursa’yı Bilecik’e bağlayıp ana hatta entegre olacak bağlantı hattının ihalesinin hala sonuçlanamıyor olması Bursa’da giderek homurtulara yol açıyor.

Planlamaya göre;

Ankara’dan başlayıp İstabul’a ulaşacak hızlı tren hattının inşaatı 2003 yılında başlamış ve 2009’da tamamlanması hedeflenmişti.

Ne var ki hükümetin hedefi tutmadı.

Çünkü;

2009’a gelindiğinde sadece Ankara-Eskişehir hattı devreye girdi.

Kaldı ki;

Halen kullanılan 245 kilometrelik hattın sadece 197 kilometrelik kısmı yeni raylardan oluştu ki, buna göre Ankara’dan kalkan hızlı tren ancak 40 kilometre sonra yeni hattına geçiş yapabiliyor.

Bu noktada;

Bursa’yı yakından ilgilendirmesine rağmen Bursa-Yenişehir bağlantı hattının henüz sonuçlanmaması üzerine MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyüakataman dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a ilk etaptaki maliyet artışlarını sordu.

Büyükataman’ın sorusu aslında hayli ilginç.

Çünkü;

TCDD tarafından yapılan açıklamada 1. etabın sözleşme bedeli 459 milyon euro olmasına rağmen hızın 200’den 250’ye çıkarılmasıyla maliyetin 629 milyon euro’ya ulaşması, Büyükataman’ı da belli ki çok şaşırtmış.

Bu nedenle;

Bakan Yıldırım’a “Bu kadar keşif artışı yapıldığına göre acaba Ankara-Eskişehir hattının esri raylardan oluşan kısmının yenileme çalışmaları tamamlandı mı” diye soruyor ki, aradaki maliyet artışını kimin onayladığını öğrenmek istiyor.

Yine;

Dünyada hızlı trenler 600 km. hıza ulaşmışken ihale bedelenin üzeri bir ücret ödenerek yine hala 250’yi bile aşamayan bir teknolojinin niye bu kadar pahalıya alındığını soran MHP’li Büyükataman, şimdi Bakan Yıldırım’dan açıklama bekliyor.

Bu soruları Büyükataman’ın bir takım teknik bilgilere sahip olduğunu gösteriyor ki, bu nedenle Bakanlık’tan gelecek cevap Büyükataman için de, Bursa kamuoyu için de büyük önem taşıyor.

Bursa Hakimiyet – Okan Tuna


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar