Kütahya-Konya arasına çift hatlı demiryolu projesiUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, 1940′tan 2003 yılına kadar Türkiye’de 945 kilometre demiryolu yapıldığını belirterek, “Başbakan Erdoğan’ın demiryollarını tekrar devlet politikası haline getirmesiyle birlikte, 2003′ten bu yana 888 kilometresi yüksek hızlı tren olmak üzere 1076 kilometre demiryolu yapıldı” dedi.

Afyonkarahisar’ın Ulaşım Sorunları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun başkanlığında Korel Termal Otel’de düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı AK Partili Burhanettin Çoban, kaymakamlar, belde belediye başkanları ve daire müdürleri katıldı.

Toplantının basına açık kısmında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski adıyla Ulaştırma Bakanlığı olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalardan dolayı Habib Soluk’a teşekkür etti. Habip Soluk’un 12 Haziran 2011′de yapılan seçimlerden önce bir süre Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüttüğünü de hatırlatan Eroğlu, kendisine ulaşan vatandaş taleplerini Müsteşar Soluk ile paylaştı.

8 YILDA 1076 KİLOMETRE YENİ DEMİRYOLU

Bakan Eroğlu’nun taleplerini dikkate alacaklarını belirten Soluk, bakanlık olarak ulaşımda önemli hamlelere imza attıklarını belirtti. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Soluk, şunları söyledi:

“1940′tan 2003′ün Ocak ayına kadar Türkiye’de toplam 945 kilometre demiryolu yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrardan devlet politikası haline getirmesiyle demiryolları yeniden bir ivme kazandı. 888 kilometresi yüksek hızlı tren olmak üzere 2003′ten 2011 sonuna kadar 1076 kilometre demiryolu yapıldı. Şu anda 1630 kilometrelik demiryolu hattının da yapımı sürüyor.”

KÜTAHYA-KONYA ARASINA ÇİFT HATLI DEMİRYOLU

Ankara- İzmir ve İstanbul- Antalya- Alanya arasında Yüksek Hızlı Tren projesiyle ilgili çalışmalar yürütüldüğüne de dikkat çeken Müsteşar Soluk, Kütahya- Konya arasında da Avrupa Birliği Katılım Öncesi Ortaklık Mali Yardımı (IPA) fonlarından yararlanarak çift hatlı bir güzergah inşa edeceklerini anlattı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.