Çin’den 500 Kilometre Hız Yapan TrenDünyanın demiryollarındaki en gelişmiş ülkelerinden olan Çin, demir raylar üzerinde saatte 500 kilometre hızı aşacak şekilde tasarlanan yeni treni ‘Kılıç’ın yapımını tamamladı. Çin yapımı trenin birkaç ay içinde test sürüşlerine başlayacağı belirtildi.

Çin resmi Xinhua ajansında yer alan haberde, Çin’in demir raylar üzerinde saatte 500 kilometre hızı aşabilecek tren tasarladığı bildirildi. Ülkenin kuzeyindeki Qingdao şehrinde yer alan CSR Corp. Ltd şirketi tarafından yapılan ve Çin’in antik bir kılıcından yola çıkılarak dizayn edilen trenin birkaç ay sonra test seferlerine başlayacağı belirtildi.

Haberde, Çin’in en büyük tren üreticisi CSR Corp. Ltd tarafından yapılan CRH380A model trenin, süratinin yanında teknolojik donanımı ve yolcu taşıma kapasitesindeki artışa dikkat çekildi. Kılıç şeklinde tasarlanan trenin gövdesinde plastik bir materyal kullanıldığına yer verildi.

Çin’in demiryolu ulaştırmada teknolojik açıdan ulaştığı seviyenin en önemli göstergelerinden biri ülkenin başkenti Pekin ile finans merkezi Şanghay arasında çalışan, ‘Gaotie’ olarak da bilinen ‘Yeni Nesil Barış’ serisi bulunuyor. CRH380A adlı Gaotie treni, Çin’in kuzeyindeki Zaozhuang şehri ile güneyindeki Bıngbu şehri arasındaki testlerde saatte 486.1 kilometre hıza ulaşarak dünya rekoru kırmıştı.

Çin’de mevcut olan 90 bin kilometrelik toplam demiryolu ağının, 2020’de yeni açılacak hatlarla 100 bin kilometreye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak : CİHAN

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.