Eskişehir YHT Sayesinde Kültür Turizminde “Göz Kırpıyor”

UNESCO tarafından 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ilan edilen Eskişehir, kültür turizmi yapılan bölgeler arasında cazibe merkezi olmaya başladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Eskişehir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Akın Çamoğlu, AA muhabirine, Eskişehir’de son yıllarda turizm açısından büyük bir gelişme olduğunu, kentin, parlayan bir Anadolu şehri olmasının yanı sıra Avrupa şehri görünümünde bulunmasının da etkisiyle yerli turistlerden yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Gelen turist sayısının her yıl düzenli olarak arttığını ifade eden Çamoğlu, şöyle konuştu:

“Eskişehir’deki otellerde konaklayan yıllık ortalama turist sayısı 300 ile 350 bin civarında. Otellerin yeterli olmamasından dolayı gelen birçok turist misafirhanelerde ve apartlarda kalıyor. Bu nedenle net sayılara ulaşamıyoruz. Artan taleplerden dolayı her geçen gün seyahat acenteleri de çoğalıyor. Bunun yanında Eskişehir-Ankara arasında sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Ankara’dan kente turistik ziyaret için gelenlerin sayısını oldukça yükseltti.”

-Öğrenci kenti özelliği ve belediyelerin çalışmaları…-

Eskişehir’in kültür turlarının yapıldığı bölgeler arasında cazibe merkezi haline gelmesinde, başta büyükşehir olmak üzere belediyelerin yatırımlarının, Odunpazarı’ndaki tarihi zenginliklerin ve YHT’nin seferlere başlamasının önemli rol oynadığını anlatan Çamoğlu, “Biz Eskişehirliler sıcak insanlarız. Gelen misafirlerimize gönlümüzü, yakınlığımızı açarak bu turizme katkı sağlamak için gayret sarf ediyoruz” dedi.

Eskişehir’in öğrenci-üniversite kenti olarak anıldığını belirten Çamoğlu, şunları bildirdi:

“Eskişehir’e gezmek amacıyla gelenler buradan inanılmaz etkileniyor. Hatta buradan ev alıp, kalmak isteyenler oluyor. Neden- Çünkü çok sade bir şehir… Kent Park, Bilim ve Kültür Park, Şehr-i Aşk adası, Şelale Park, Venedik görünümüne sahip Porsuk Çayı’ndaki gondol turları, müzeler, Odunpazarı’nın tarihi dokusu, kendine özgü madeni lületaşından yapılan hediyelik eşyalarının zenginliği Eskişehir’i cazibe merkezi yapıyor. Ayrıca tramvay ile kent turu, üniversitelerin kazındırdığı sosyal yapı da insanları fevkalade etkiliyor. Bunlar kentin, Avrupa’nın birçok şehrinden bile daha önemli konumda bulunduğunu gösteriyor. Eskişehir’e bir defa gelen insan bir kez daha gelmek istiyor, yakınlarına tavsiye ediyor.”

-Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti-

Bunun yanında Eskişehir’in UNESCO tarafından 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ilan edilmesinin, Bosna’dan Buhara ve Çin Seddi’ne kadar uzanan Türk yurdunun kalbinin bu kentte atmasına neden olacağı bildirildi.

Türkiye’nin, 2013 yılında yapılacak somut olmayan kültürel miras alanındaki bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerinde, Eskişehir merkez olarak belirlenerek gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda Eskişehir’in 2013 yılında “sempozyum, seminer” gibi bilimsel toplantılara ve somut olmayan kültürel miras alanında sanatlarını icra edenlerin sergi ve gösterilerine ev sahipliği yapması planlanıyor. Bu kapsamda TURKSOY’un da üye ülkelerin katılımıyla 2013 yılındaki kimi etkinliklerini Eskişehir’de gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar