Geyve kazası için taş ocaklarının demiryoluna zarar verdiği iddia edildi

Sakarya’nın Geyve ilçesinde pazar günü raydan çıkan yolcu treninin ardından bir açıklama yapan Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, bölgede bulunan taş ocaklarında yaşanan patlamaların ve aşırı tonajlı yük trenlerinin raylarda büyük hasara yol açtığını ifade ederek, “Tehlike kapıda. Facia yaşanmadan önlem alınsın” dedi.


Son üç ayda iki yük treninin raydan çıktığı Geyve ilçesinde, rayların bakıma alınmasının ardından pazar günü de içinde 391 yolcusu bulunan Anadolu Ekspresi treni raydan çıktı. Hattın bakımda olmasından dolayı 25 kilometre hızla seyreden trenin yavaş gidiyor olmasının olası bir faciayı önlediği belirtildi.

Tren kazasının ardından bir açıklama yapan Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, bölgede bulunan demiryolu raylarının alarm verdiğini ifade ederek burada acil önlem alınması gerektiğini söyledi.

Bölgede yaptığı çalışmalarla bilinen ve kendini doğa gönüllüsü olarak tanımlayan Tan, bölgede yaşayan insanların da kendisi ile aynı fikirde olduğunu dile getirdi. Bir süre önce Geyve Boğazında bulunan taş ocaklarının kaldırılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazan Tan, şöyle konuştu: “O mektupta burada bulunan taş ocaklarının demiryolu raylarına zarar verdiğini söylemiştik. Burada taş ocaklarında yaşanan patlamalar demiryolu raylarını gevşetiyor. Ayrıca, aşırı yük almış kum ve taş taşıyan trenlerden buradan geçince adeta faciaya davetiye çıkarılıyor. Son üç ayda üç tren bu bölgede raydan çıktı. Biz ne zaman bir yolcu treni raydan çıkacak diye endişe ediyorduk ki; pazar günü Anadolu Ekspresi treni raydan çıktı. Allah’tan bakım dolayısıyla trenin hızı düşüktü ve büyük bir facianın kapısından dönüldü.”

Geyve Boğazında bulunan taş ocaklarının yasal sınırların üstünde patlatma yaparak taş çıkarttıklarını dile getiren Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada insan hayatı ile oynanıyor. Doğa katliamı ve bölgede yaşayan insanların can güvenliklerini geçtik artık demiryolu da tehlike altındadır. Pazar günü raydan çıkan tren söylediklerimizin ciddiyetini bir kez daha göstermiştir. Acilen bu taş ocaklarına karşı önlem alınmazsa burada bir facia olması kaçınılmazdır. Bu taş ocakları bir an önce kapatılmalıdır.”

Tan, bölgede yaşayan vatandaşlar ile birlikte yıllardır taş ocaklarına karşı mücadele vermelerine rağmen seslerini yeteri kadar duyuramadıklarından yakındı. Demiryolu raylarının döşendiği zeminin gevşediğini vurgulayan Tan, sözlerini şöyle tamamladı: “Pamukova’da meydana gelen hızlı tren kazasında 41 canımızı yitirdik. Eğer burada bir an önce önlem alınmazsa yeni bir hızlı tren vakası olur. Büyük can kayıpları yaşanır. Acilen bu konunun çözülmesini istiyoruz. Eğer bu sorun şimdi çözülmez ise sorunun

çözümünde görev alması gereken herkes vebal altına girecektir. Tehlikenin ne kadar büyük olduğu üç ayda üç trenin raydan çıkmasıyla belli olmuştur.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar