Havaray Nedir?

Havaray İstanbulun trafiğini rahatlakmak için yapılan havadan giden tramvay projesidir.

Türkiye’de ilk kez ODTÜ kampüsü içine yapılmış olan toplu taşıma ulaşım türüdür.

İstanbul’daki İlk uygulamasının Şişhane istasyonundan başlayıp Kasımpaşa’ya ve oradan Kulaksız’a uzanan hat Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Tesislerine kadar toplam 3.5 kmlik bir hat olması planlanmıştır.Bu hattın maliyeti 300 milyon YTL olarak hesaplanmıştır..2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan bu plan 2-3 sene içerisinde uygulanması düşünülmekte ardındansa İstanbul’un diğer trafik problemine sahip bölgelerine yapılmasını düşünülmektedir. Havaray’ın avantajı nüfus yoğunluğu yüksek, sokak ve caddelerin dar olduğu bölgelerde metro ve hafif raylı sistemlerin yapılamadığı için alternatif bir çözüm aracı olarak Havaray düşünülmektedir.

Artık trafiği tam bir işkence haline dönen İstanbul’un, Havaray sayesinde trafik problemi büyük ölçüde çözülecek.

Megakentin ulaşım sorunu havaray ile çözülecek. Raylı sistemi havaya taşıyarak alternatif bir yol ortaya çıkartan projenin hangi semtlere yapılacağı belli oldu.

4 TANE ANADOLU, 4 TANE AVRUPA YAKASINA

‘Havada giden tramvay’ anlamına gelen havaray için İstanbul’da toplam 47.8 kilometrelik 8 ayrı hat belirlendi. Hatlardan 4 tanesi Anadolu Yakası’nda bulunurken, 4 tanesi de Avrupa Yakası’nda yapılacak. Sütunlar üzerinde hareket edecek olan havaray, böylece mevcut trafiği ve yolları da etkilemeyecek. Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, daha çok kısa mesafeli olarak düşünülüyor.

MİNİBÜSLERİN KALDIRILMASI GÜNDEMDE

Şu anda minibüslerin ulaşımı sağladığı bölgelere yapılacak havaraylar sonrası minibüslerin kaldırılması gündeme gelecek. Havarayların minibüsçüler tarafından işletilmesi de planlanıyor.
GÜNDE 40-50 BİN YOLCU

Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıyabilecek olan sistemin duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika olacak. Belediye yetkilileri bu projelerin üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini, kısa zamanda ihaleye çıkarılacağını kaydetti.

  • 8 ayrı hatta planlanıyor.
  • Kullanıldığı ülkelerde günde 40-50 bin yolcu taşınıyor.
  • Yüksek kapasiteli olanlar günde 200 bin yolcu taşıyor.
  • Metrobüsün 1 günde taşıdığı 500 bin yolcuyu 3 günde taşıyabiliyor

<

p style=”text-align: center;”>

<

p style=”text-align: right;”>Kaynak :

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar